Avatar billede Michael_V Nybegynder
16. marts 2010 - 14:26 Der er 4 kommentarer

Hjemmenetværk windows 7

Hej.
Jeg har har tre maskiner som kører win7. Nu ville jeg gerne ha lavet et hjemmenetværk og det med mulighed for at printe fra de to "externe" maskiner på min printer. Problemet er : Jeg kan få sat maskiner op så de kan pinges, men jeg kan ikke "se" maskinerne på netværket. Jeg har oprettet delte mapper. Mit netværk er B970 trådløst fra 3.
Avatar billede chalde Seniormester
16. marts 2010 - 16:09 #1
Brug "hjemmegruppe" til det:
start -> kontrolpanel -> hjemmegruppe.
Avatar billede Michael_V Nybegynder
16. marts 2010 - 20:22 #2
Hej
Det er det jeg har prøvet ! Jeg har får bare besked på at trykke "deltag nu" i hjælpefunktion ?? denne funktion er der ikke ??
Det er ligemeget hvilke deleindstillinger jeg laver for maskinerne "ser" ikke hinánden. Ligeledes burde det være lige ud af landevejen at bruge min printer som netværksprinter, men denne ses heller ikke.
Avatar billede Hutters Nybegynder
13. maj 2010 - 13:03 #3
Jeg har samme problem...
Har du fundet en løsning?
Avatar billede Michael_V Nybegynder
14. maj 2010 - 20:14 #4
Nej der er desværre ingen som har kunnet hjælpe
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester