Avatar billede - Mester
01. april 2010 - 11:37 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

læse data i computer fra gl. NAS disk

Jeg har opgraderet min Synology DS207+ fra 500 gb til 2tB.
Efter det sædavanlige nørderi med at overføre data, vil jeg gerne have at den gamle disk sat i min computer så data kan læses derfra.
Ja jeg kan læse dem hvis jeg sætter dem i Synologyen som et e-sata drev, men når den kommer i computen som enten et E-sata disk eller en Sata disk, kan jeg ikke læse den og jeg er mere end almindelig usikker på hvad jeg skal gøre i diskadministration i win 7. disken fremstår med  3 små unavngivne partitioner og 1 stor unavngiven og der er intet drevbogstav og der kan ikke sættes et ind umiddelbart. Der optrædeer noget "konvertering"....men jeg er ikke helt kry ved det, da jeg gerne vil bevare data (så slipper jeg for at overføre data fra Synology til disk efter formattering)...
Er det muligt at konvertere filsystemet så det kan læses som en alm. satadisk?
Avatar billede - Mester
01. april 2010 - 11:38 #1
Undskyld . Det er en DS107+...
Avatar billede claes57 Ekspert
01. april 2010 - 11:55 #2
den er nok formateret til linux. Med gparted (bootcd) kan man konvertere mellem mange formater. Men - du har vel en valid backup i fald det ikke går?
http://sourceforge.net/projects/gparted/files/gparted-live-stable/
under 0.5.2-1 skal du hente
gparted-live-0.5.2-1.iso
Avatar billede Slettet bruger
01. april 2010 - 15:00 #3
Jeg har aldrig hørt at man kan konveryere med "gparted", men med en live-cd f.eks. KNOPPIX www.helgec.dk/knoppix.html kan du få adgang til dine data og så overføre dem til en læsbar installation, samme KNOPPIX indeholder også "gparted"
Avatar billede - Mester
01. april 2010 - 15:18 #4
Hej Helge og Claes!

Jeg har jo alle data på min diskstation,+ at jeg kan sætte den gamle disk til som E-sata i diskstationen, men  "gider" ikke formatere min gamle disk, men ønsker at den skal kunne ses med alle data i computeren, som en Sata, på en eller anden måde.
Har lavet en Gparted disk, men den kan ikke lige gøre det på den nemme måde. Og er alt andet en lige også lidt besværlig at gå til

:-)
Avatar billede Slettet bruger
01. april 2010 - 15:26 #5
Tja ! som Claes skriver så er der sikkert et Linux filsystem på din disk og hvis det er tilfældet så har du 2 muligheder

1) lav en aftale med Bill Gates om at Windows kan læse Linux filsystem
2) Følge de råd der er blevet givet

Det skal siges at der findes programmer hvor du kan læse visse Linux filsystemer fra Windows, men det meste er noget crap
Avatar billede - Mester
01. april 2010 - 15:29 #6
Jamen så skriver jeg lige til ham!

Tak :-)  Jeg tror jeg formaterer mig til en 500 gb disk eller lægger den på lager som backup
Avatar billede - Mester
01. april 2010 - 15:31 #7
Tillægsspørgsmål:  "hvorfor kan jeg kun tildele mig selv point??

Jeg har ikke en chance for at give jer nogen, men der er fine firkanter med accepter dette svar hos mig selv...bad lock
Avatar billede osdata Nybegynder
01. april 2010 - 17:14 #8
Du skal bare bruge Explorer2fs hvis du ønsker at læse en linux-formateret harddisk fra windows.

http://www.chrysocome.net/explore2fs

Ole Stanstrup
O.S. Data
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester