Avatar billede Dolleris93 Nybegynder
30. maj 2010 - 18:11 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

BEOVISON LX 6000 (STØVPARTIKLER) MED POINT!

Hej.

Jeg er ejer af et gammel Bang & Olufsen, Beovision lx 6000 tv.

Jeg her det problem, at der er begyndt at danne sig små støvpartikler indenunder frontglasset på tvét.

I brugervejledningen, fra dengang tvét blev købt står der, at jeg skal søge til den lokale B&O. Men da tvét er fra 1991, er det vel ikke noget de vil tages sig af? Og er der andre måder jeg selv kan ordne problemet på.. Vil nødigt skille mig af med det.
Avatar billede aners Nybegynder
30. maj 2010 - 18:26 #1
Hvorfor antager du at ingen vil "tage sig af det" ?
2Tal har i mange år solgt og repareret B&O, prøv at rette spørgsmålet til dem: http://www.2tal.dk/Kontakt.asp

Indtil de svarer, kan du jo bruge lidt tid på at fjerne klonerne af dette spørgsmål.
Avatar billede Poko1 Ekspert
30. maj 2010 - 18:32 #2
Den mision er en ganske nem sag klik sidepanelerne af så er der fire stjerneskruer der holder et beslag løsn dem læg frontglasset på et blødt underlag og rens det som du renser vinduer  selve skærmen renses med en sprayflaske med en let opvaskemiddel blanding og tørres af med fnugfri klud
Avatar billede 220661 Ekspert
30. maj 2010 - 18:40 #3
Tror Poko er på rette spor. Mener jeg hjalp min far engang med samme opgave på et B&O tv fra den tid.
Avatar billede Dolleris93 Nybegynder
30. maj 2010 - 18:41 #4
Mange tak for henvendelsen. Er ved at slette de andre der er oprettet, som ved en fejl ikke skulle være oprettet også.
BEKLAGER.

Poko: Hvordan klikker du sidepanelerne af?
Avatar billede Poko1 Ekspert
30. maj 2010 - 20:04 #5
Prøv at trække forsigtigt i dem så vil du opdage de er klikket på med tappe jeg bruger mest en almindelig smørrekniv til komme bag panelerne for at trække
Avatar billede Dolleris93 Nybegynder
30. maj 2010 - 20:15 #6
Okay. Er vi enig panelerne er den kant der går rund om tvet. Enten i hvis, sort eller træ??
Avatar billede Dolleris93 Nybegynder
30. maj 2010 - 20:17 #7
Eller er det den grå tynde kant?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester