Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Sidehoved, sidefod og sidetal knytter sig til sektioner. Derfor er det opdeling i sektioner, I har brug for. Sidetallet kan dog også styres ved at lave en beregning i selve feltet.
Jeg forstår det sådan, at I vil have sidetal (1) på siden med indholdsfortegnelsen, men ellers ikke noget i hoved og fod på den/de sider, og at der på de efterfølgende sider er mere indhold i hoved/fod. Jeg forstår det også sådan, at I har 2 sider før indholdsfortegnelsen.
Hvis det er korrekt, så kan I gøre sådan:
1. Indsæt et "Sektionsskift (næste side)" nederst på siden før indholdsfortegnelsen og endnu et efter indholdsfortegnelsen (indsættes via fanen Sidelayout > Skift).
2. Dobbeltklik i sidehovedet i den nye sektion, som starter på siden EFTER indholdsfortegnelsen. På fanen Design, som er fremme, mens man er i hoved/fod, slå "Sammenkæd med forrige" FRA.
3. Gentag punkt 2 for sidefoden.
4. Gentag punkt 2 og 3 i den sektion, hvori indholdsfortegnelsen er.
Nu er hoved/fod i de 3 sektioner ikke længere kædet sammen, og I kan indsætte, slette eller redigere indhold i dem uafhængigt af hinanden. I kan dermed slette hoved/fod i sektionen med indholdsfortegnelsen, men I ville jo åbenbart beholde sidetal.
For at få sidetallet på siden med indholdsfortegnelsen til at starte med 1: Dobbeltklik i hoved eller fod (der hvor sidetallet er). På fanen Design, vælg Sidetal > Formater sidetal. I dialogboksen, der åbnes, tast 1 i feltet "Begynd med" og klik OK.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.