Jeg har købt en Lacie hard disk for at kunne sikre dataer fra husets to pcer. Det gik fint med at lægge filerne over fra den først.Den kører med Windows Vista. Da jeg så skulle igang med den anden kunne jeg ikke få drevet til at komme frem - synes jeg har prøver lidt af hvert, men uden held. Pceren bruger Windows xp. Hard disken lyser når den bliver tilsluttet og det lille grønne ikon i bunden viser også der er kontakt, men jeg kan ikke komme ind på den. Håber der hjælp at hente
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Slettet bruger
25. juli 2010 - 13:22#1
Ja ok så fortsætter vi her. Har du set i bios, om alt hvad der hedder noget med USB er sat til enable?
Synes godt om
Slettet bruger
25. juli 2010 - 13:44#2
Ps. se under Advanced - USB cofiguratio. Legacy USB support skal også være enable.
Virker usb rigtigt med andet udstyr monteret i xp maskinen? Usb nøgler og lignende.
Er du 100 % sikker på der ikke er gule anmærkninger i enhedshåndtering?
Prøv at folde de forskellige faner ud, for at kontrollere det. Deltog i en anden tråd, hvor windows havde gule anmærkninger uden selv at folde ud så man kunne se der manglede driver.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.