Bærbar falder af hele tiden
Har i dag været ude ved et familie medlem for at opsætte den nye router (DIR-635) til deres tdc siems modem.Ligeledes skulle deres nye bærbar på det trådløse net (En MSI GX623), med win 7.
Jeg harvde også min egen bærbar med (med win xp på) og noget går galt.
Den med win 7 ryger af det trådløse net hele tiden og fatter hat.
Mens min bærbar fint (fik dog på et tidspunkt en besked i højre hjørne hvor der stod noget med noget ip konflikt).
Så det jeg tænker er at routerens DHCP ikke virker godt nok så der sker et eller andet når flere trådløse pcér vil bruge nettet?
Der er også koblet en ipod touch til det trådløse og det virker fint.
Det skal siges at den samme bærbar MSI GX623 har jeg haft hjemme ved mig selv og gjort denne køreklar og jeg har også en DIR-635 dog en anden version og der virkede det fint.
Jeg har prøvet med nye drivere til netkort samt opdateret firmware osv. Men noget siger mig det er noget i routeres opsætning eller i netkortes opsætning der ikke er korrekt.
Fatter hat har sgu sat mange routere op med sådan et problem her har jeg aldrig oplevet.
Kørte hjem omkring 21.45 da jeg ikke tænkte klart mere, men skal på den i morgen igen så håber jeg finder lidt jeg kan arbejde med.
Kan se i manual til routeren der står man skal slå firewals fra inden opsætning, men dette skal vel ikke kunne gøre det? For så ville den vel ikke ryge kort på engang imellem?.
