Avatar billede hardwareguy15 Nybegynder
28. august 2010 - 13:38 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Rengøre CPU

Hvordan rengøre jeg en CPU?

Jeg skal fjerne kølepasta så den er helt ren, og så gerne komme noget nyt på, nogen idé til noget godt kølepasta?
Avatar billede johnstigers Seniormester
28. august 2010 - 13:54 #1
Tag et stykke stof, køkkenrulle el. noget andet der kan tørre og tør den af.

Brug Amasan t12 kølepasta. Billigt og rigtigt godt.
Avatar billede 220661 Ekspert
28. august 2010 - 13:59 #2
Kender desværre ikke så meget til de forskellige produkter, men  fjerne den gamle gøres med isopropyl alkohol så fladen bliver helt ren og fedtfri. Når den nye pasta skal smøres på, må du ikke bruge særlig meget pasta. En lille klat på midten af cpu er nok. Fordel pasta med et plastik kort eller lille plast spartel. Du må under ingen omstændigheder bruge fingene da du tilføjer fedtstof, og derved får dårligere varmeledning mellem cpu og køler.
Håber der er en der kender til hvilken du skal vælge
Avatar billede hardwareguy15 Nybegynder
29. august 2010 - 11:55 #3
Tak for svaret drenge.

Så jeg skal altså rengøre cpu med isopropyl alkohol, og når den er helt ren skal jeg tilføje en lille klat kølepasta i midten af cpu og så spartle den ud.

Kan i give links til isopropyl alkohol samt kølepasta, gerne i sammenhæng med et svar så jeg kan give jer point.
Avatar billede johnstigers Seniormester
29. august 2010 - 12:06 #4
Så jeg skal altså rengøre cpu med isopropyl alkohol


En klud er altså nok :)
Avatar billede 220661 Ekspert
29. august 2010 - 12:15 #5
Avatar billede johnstigers Seniormester
29. august 2010 - 12:48 #6
Avatar billede 220661 Ekspert
29. august 2010 - 13:01 #7
Okay der er flere bud på det. Det må han selv vurdere hvad han vil. Det vigtigste er at cpu er ren og ikke fedtet. Enig?
Avatar billede johnstigers Seniormester
29. august 2010 - 13:12 #8
100% :)
Avatar billede hardwareguy15 Nybegynder
29. august 2010 - 14:10 #9
Tak for links, nu tænkte mig mere på links til hvor man kan købe noget godt kølepasta samt isopropyl alkohol, så jeg kan få bestilt det hjem.
Avatar billede 220661 Ekspert
29. august 2010 - 19:56 #10
Mener du kan købe isopropyl alcohol i matas butikker.
Køb den mindste flaske. De har den måske i 0,5 l størrelse, men det har du ikke brug for.
Har du noget båndoptager rens, er det vidst det samme mener jeg.
Du kender godt de små bøtter hvor man brugte en vatpind for at rense tonehovedet i "gamle dage".
Kender du et sted til kølepasta john?

MVH John Pedersen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester