Jeg har en problem med min bærbare computer. I mandags ville jeg formatere den og satte derfor cd'en med styresystemet til computeren i (den fulgte med, da jeg fik computeren). Det gjorde jeg uvidende om, at der lå et 'geninstalleringsprogram' på computeren. Nåh, jeg gik igang med at formatere og kommer så til selve installationen, der går fint. Jeg vælger sprog, land etc. og accepterer licensbetingelserne. Men under selve installationen går skærme i sort. Den havde inden sagt "Installation fuldføres". Den står i sort i flere timer og reagerer ikke på noget som helst. Til sidst tager jeg batteriet ud.
Nu vil computeren ikke starte. Når jeg tænder kommer, der tre valgmuligheder frem - det med at starte Windows normal, i fejlsikret tilstand og.lign. Der sker dog intet, hvis man vælger en af de tre muligheder. Den står bare og loader, men kommer ingen vegne.
Har prøvet at kigge lidt frem og tilbage i BIOS, men uden succes.
Det er en Dell Inspiron, to år gammel. Der er heldigvis stadig garanti på, men Dells kundeservice er lige til at lukke op og ***** i.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Der er nogle kritiske Windows filerne der er blevet beskadiget, den skal reformateres og installeres igen.
Har du en windows vista installations skive (eller endnu bedre windows 7 i stedet)? I så fald kan du bare smide den i, formaterer disken, og installere windows som normalt.
Hvis du starter en installation af windows spørger den på et tidspunkt om hvor den skal installerer, her har du så muligheden for at oprette og nedlægge partitioner lige så tosset som du vil.
Desværre.. Den gik på sort skærm igen. Præcis som den har gjort tidligere.
Nogen har har en fidus til, hvordan man kommer igennem til Dell? Er træt af at mærke hvordan de pisser mig op og ned ad ryggen, når jeg på anden time (over flere gange) sidder med telefonen og venter.
Under installationen, hvor der står "Installation fuldføres". Den står ud for denne i et stykke tid, og pludseligt går den i sort. Så det er til allersidst i installationen.
Jo hvis du er klar til at betale for det bundkort/ram eller hvad det nu er der er defekt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.