Avatar billede JokkeJ Nybegynder
06. september 2010 - 19:15 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Bedste bærbar af disse 3 ?

Skal finde en laptop og mit mest krævende behov er nok at streame film fra nettet som via HDMI skal overføres til plasme tv. Derudover gamer jeg kun en omgang counterstrike i ny og næ.

Dog sidder jeg typisk både på youtube, streamer film, henter musik, facebooking og Itunes på samme tid.

har kigget på disse 3:

1) hp g62a35SO
2) HPg62a36SO
3) hp pavilion PADV63011SO

Alle har 4gb Ram, dog er forskellen

1)AMD phenom II triple core, 1,80 GHz, CPU cache 1,5MB, disk 7200RPM, ATI Mobility Radeon 5470 512MB

2. Intel Core i3, 2,13GHz, CPU cache 3MB, disk,
7200RPM, ATI mobility Radeon 5470 1024MB

3. AMD Athlon II dual-core, 2,30GHz, CPU cache 2,0MB, disk
5400RPM, ATI mobility Radeon 5650


(kan stadig ikke hitte ud af om Intels Core i3, har 3 kerner eller hvordan det skal tolkes? selvom elgiganten fx siger den her 2...)

- kunne godt tænkte mig høre hvorfor den i lige mener er den bedste, hvorfor den egentlig er det
Avatar billede haverslev Novice
06. september 2010 - 19:45 #1
Processor mæssigt er de meget ens, dog har den første 3 kerne, men kun på 1,8Ghz og dens grafikkort er ikke sørligt godt til lidt krævende spil.
F.eks vil den kun kunne kører et spil som Sims 3 i low settings
se dens grafikkort her - de "grønne" er dem den kan kører OK
(uanset om det er det 5470 med 512Mb ram eller 1024 Mb ram)
- røde =  dur IKKEtil de spil:
http://www.notebookcheck.net/ATI-Mobility-Radeon-HD-5470.23698.0.html

Core I3 er KUN med 2 kerner, mens den chache er på 3Mb, hvilket er den bedste af de 3 processorer.
Dens grafikkort er det samme som i pc 1. - dog med 1024 Mb ram.

3.
Det er det bedste valg af de 3 maskiner.
Dens processor minder meget om intel core I3, dog er den på 2,3Ghz - men AMD har altid været lidt langsommere end Intel og derfor svarer den stort set til en Intel Core I3-350M på 2,26Ghz.
Dog har AMD processoren kun en Cache på 2Mb, mod intel I3 3Mb - den forskel vil du dog ikke kunne mærke ved brug - skal måles med benchmark program.
Dens grafikkort er meget bedre til alle spil og du vil få en god og brugbar maskine i det valg:
http://www.notebookcheck.net/ATI-Mobility-Radeon-HD-5650.23697.0.html
Avatar billede JokkeJ Nybegynder
06. september 2010 - 21:27 #2
takker :) meget nyttig information inkl. linket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester