Avatar billede Anjah Nybegynder
06. september 2010 - 23:18 Der er 6 kommentarer

Min nye Acer notebook er ufattelig langsom, hjælp!

Hej Alle

Jeg har købt ny computer fra Acer til 3500 kr. Den er fra Acer Aspire one serien og har 11,6 ' stærm, 2 gb memory, 320 bg hardisk og Intel Celeron processor 743 (1,3 GHz, 1 MB L2 Cache).
Mit problem er at den er rigitg langsom på internettet og at den faktisk ikke engang er hurtig nok til at loade en 3 minutters video på youtube. Jeg ved godt at man ikke kan forvente særlig meget af disse små computere, men jeg havde da håbet på at kunne bruge den til video og musik, så er noget skuffet, da jeg tidligere har haft en computer med mindre ram som alligvel var meget hurtigere.
Så har det at den er så langsom noget at gøre med at der er det rigtige Windows 7 på computeren (og ikke kun windows 7 starter)?
Og er der noget jeg kan gøre for at få dn til at downloade hurtigere?

På forhånd tak! :D
Avatar billede Morten Novice
07. september 2010 - 04:25 #1
du skrev en masse ting der men da det har med nettet at gøre kan jeg kun forstille mig det vil ha noget at gøre med det netkort der sidder i bærbaren eller dit net der sutter tjek evt tdc's net hastigheds måler da du måske har dårlig forbindelse
07. september 2010 - 06:22 #2
Velkommen til E. ...

Nemlig - check herfra -> http://hastighedstest.tdc.dk/
Avatar billede Anjah Nybegynder
07. september 2010 - 16:49 #3
Tak for svar. Det er ikke internetforbindelsens hastished der er problemet, da min tidligere computer fungerede fint på den samme forbindelse. Jeg har også være på to forskellige netværk med denne computer.
Du nævner også noget med computerens netkort, hvordan fungerer sådan et og hvis det er det der er problemet, er det så muligt at udskifte det til noget bedre?
08. september 2010 - 20:15 #4
Du får lige 'pakken' ->

---

Hent og instalér CCleaner http://www.ccleaner.com/ + http://www.spywarefri.dk/manualer/manual-for-installation-og-brug-af-ccleaner/
Under installationen får du tilbudt [Yahoo Toolbar]. Du kan sige ja eller *NEJ* til den.
http://vistaguide.dk/?Artikler/CCleaner-GuideTilOptimeringAfVista/763
Lad programmet foretage en oprydning...

--------

Hent Malwarebytes Anti-Malware herfra:
http://www.besttechie.net/tools/mbam-setup.exe

Installer programmet - når det er gjort skal du lade programmet opdatere sig. Herefter åbner et vindue, hvor du skal flytte prikken til "Kør et fuldstændigt systemscan" - klik på Skan Knappen - lad programmet arbejde. Når det er færdig (det tager lidt tid afhængig af hvor meget du har på computeren).
Derefter - Tryk på "Vis resultater" knappen efter scanningen - og herefter tryk på "Fjern det valgte" - nu åbnes log'en og du skal gemme den et sted, hvor du kan finde den igen.
Kopier indholdet herind sammen med en frisk log fra HiJackThis...

...og her er omtalte HiJackThis ->
http://www.spywareinfo.dk/index.htm#/manualer/hijackthis.htm

Bemærk at HiJackThis.exe programmet skal gemmes i en dertil oprettet mappe og IKKE køres direkte fra nettet...

PS: Brug denne version af HJT -> http://www.trendsecure.com/portal/en-US/_download/HiJackThis.exe

Mht.: Vista/Win7 - HøjreMusseTast - "Kør som Administrator..."

------------------

PS: Du skal ikke selv lægge [svar]; er 'reserveret' til (til løsninger og pointgivning) ...
Avatar billede Anjah Nybegynder
10. september 2010 - 23:01 #5
Mange tak for svar, men nu er jeg ikke så skarp til computer, så hvad er det du har sendt links til?
10. september 2010 - 23:12 #6
... nogle værktøjer/program til at check/rense PC'en for evt. 'virus' eller andet 'utøj' ...

Denne 'pakke' er gennemført >1000 vis af gange før ...

Gør PRÆCIST hvad der står én for én ... så "skal vi nok klare det sammen" ...

For CCleaner's vedkommende så skal det være programmet CCleaner du skal bruge; ikke nogle af de andre 'lokkemad' programmer på siden...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester