Avatar billede Beach Mester
08. september 2010 - 05:25 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

LED driver

Er i krig med et større projekt hvor det skal være muligt at styre strømmen (via en LED-driver??) til rigtig mange LED (over 200X3W)

Skal derfor vide/finde ud af, at bygge et setup hvor jeg kan styre output strømmen fra ca 300 til 1200mAh med 12 volt.
De fleste køber sig fattig i LED-drivere, men er det ikke muligt på anden måde at styre hvor meget strøm man sender ud i et kredsløb?

Ref:
http://www.eksperten.dk/spm/917777

//B
Avatar billede jeb_ats Nybegynder
09. september 2010 - 13:42 #1
Lige til lidt forståelse af lysdioder
Sådanne er ikke Ohmske komponenter så der er hverken tale om at styre strøm (måles i Ampere) eller spænding (måles i Volt)

Der er intet liniært forhold mellem lysudbytte og strøm så det hjælper i det store hele ikke at dæmpe strømmen for at dæmpe lysudbyttet.

For at hjælpe dig  Tag et ternet stykke papir og sæt ne prik på dette tegn derfra en streg  4 tern lodret op  derfra 4 tern vandret mod højre 4 tern ned og igen 4 tern mod højre. gentag processen et par gange. Skriv tid i x aksen og volt på y aksen.

Det du nu har tegnet beskriver den spænding du skal styre lysdioderne Det høje areal beskriver når lysdioden er tændt og det lave areal når den er slukket Spændingen skal passe til lysdioden (se datablad) tiden den er tændt skal være mindre end eller lig med 10mSek derved kan øjet ikke opfatte at den blinker.

fra at den starter med at tænde og til at den tænder igen kaldes en cycle og hvor mange gange sådan en hændelse indtræffer i sekundet kaldes frekvensen. frekvensen skal gerne være bedre end 25 (øjeblinkfrekvensen) og helst over hundrede for at undgå interferens.
Forholdet mellem tændt og slukket kaldes dutycycle og er i dette tilfælde 50% Ændrer du nu dutycycle så den eer tændt i 6 tern (og slukket i 2) er dutycycle 75% og forholdet 2-6 er den 25% lysudbyttet følger denne. En sådan styring som ændre på dutycycle kan laves med en NE555 og en passende driver altså ud over arbejde en omkostning på ca 5 til 10 kr pr lysdiode
Avatar billede Beach Mester
10. september 2010 - 03:52 #2
jeb_ats--->
Det du er ude i er vel en form for PWM styring hvor frekvensen bestemmer styrken af lyset?

Måske ikke nogle dårlig ide, da det måske ikke har den store betydning om der opstår lidt "flimmer" i lyset.

Det vil jeg lige arbejde lidt mere på, kunne være en mulighed for at komme lidt billigere til tingene.

Det som skræmmer mig lidt er din formåede pris på 5 til 10,- pr LED med denne form for styring. I værste tilfælde vil jeg så lande med en udgift på ikke mindre end 2.500,- alene til dette + en vanvittig masse elektriske komponenter ude over alle mine LED.

Men det er vel for hulen da ikke det der sker inde i en LED-driver?

Man kan jo se i div. videoer at de dimmer fra 100 til 0% lys helt uden at der på nogen måde opstår noget der ligner blinken->
http://www.youtube.com/watch?v=kWy_pMGnnZA
I ovenstående video-eks (fra samme producent som jeg skal købe mine LED) bruger han først en 350mAh Buckpuck driver som giver et lysudbytte på lad os sige 75%. Senere udskifter han denne med en Buckpuck driver på 700mAh og nu giver samme LED pludselig 100% lysudbytte.

Kan ikke rigtigt få det til at hænge sammen med din kommentar om at Der er intet liniært forhold mellem lysudbytte og strøm så det hjælper i det store hele ikke at dæmpe strømmen for at dæmpe lysudbyttet. Og hvorfor bruger de alle en betegnelse af mAh på deres drivere hvis det "bare" er en simpel PWM styring?

Nu forventer jeg ikke at du har ret, men vil da lade det ligge i luften da jeg som sagt ikke VED hvad det egentlig er der sker inde i de her fine drivere. Så kan på ingen måde afvise din påstand. Det jeg lidt morer mig over er, at der i mit forgående indlæg her-> http://www.eksperten.dk/spm/917777 kommer en kommentar fra en mand der sælger disse drivere. Og han skriver (eller nærmere bekræfter) at et LED netop styres af strømstyrken og ikke af spændingen som mange går rundt og tror.
Han kan have interesse i at sælge og har måske ikke den helt store interesse i at oplyse om hvordan tingene egentlig hænger sammen, det kunne jo underbygge hans forretning prolys.dk Dette er helt forståeligt.

Så det er alt i alt vel ikke noget under, at man er noget af et stort ?-tegn når man står og skal finde løsninger til projektet:-))

Fik netop i dag på jobbet et tips til at styre mit projekt af med en variabel strømforsyning som jo går på styring af spænding og ikke strøm. Hans sidekommentar / spørgsmål var om jeg var i gang med at starte en mindre hash-plantage op i kælderen. Det var faktisk ikke helt skudt ved siden af. Nu er det så bare ikke bladene jeg går efter, men frugterne, og så er planten også lidt en anden art end cannabis. Projektet handler om Chili *S*

Har lige købt en kraftig grow-lampe (mere info om den i min blog) som jeg havde tænkt mig at desikere for at se hvordan de er kommet uden om problemet. Det er lidt sparsomt hvad og hvordan den virker, har derfor måtte købe en for at se hvad der gemmer sig under uniformen. Men her har de gang i 120 stk 1W LED som ikke fylder alverden men alligevel formår at få chili til at gro som ukrudt. Dette testet af en god ven som kommer med nogle ret flotte resultater.

Til alle som undre sig over hvad jeg har i gang, er det muligt at se med her->
http://growbox.freestyle.dk hvor jeg løbende vil kaste info op omkring projektet.

//B
Avatar billede jeb_ats Nybegynder
10. september 2010 - 10:15 #3
Når jeg underviser mine elever plejer jeg at lave et simpelt forsøg et 9 volts batteri en standard lysdiode 20mA og en formodstand på 330 Ohm  derpå  skiften formodstanden til 390 Ohm

Det dæmper jo strømmen men kan i praksis ikke ses på lyset
Selvfølgelig hvis strømmen nærmer sig nul kan det ses.

Angående flimmer lysstofrør slukker 100 gange i sekundet det kan i praksis ikke ses af det menneskelige øje (kun måles som interferens med kameera)

Nåer der går så mange forvrøvlede påstande rundt skyldes det nok at jeg og andre ikke er dygtige nok pædagoger ti at vi kan få vore elever til at fatte tingene.
og ja et venstrefolketingsmedlem blev præsenteret for en påstand som han benægtede

"Jamen det er fakta" blev der sagt.
"Er det fakta så benægter jeg fakta"

den mening må du selvfølgelig gerne holde

Jeg tager normalt 3 til 4 tusind for at løse et problem som dit jeg lever trods alt af det så det der gives på denne side er nogle hint til selvhjælp
Har jeg tid vil jeg præsentere nogle af mine elever for opgaven måske vil de så lave det som et afgangsprojekt.
Indtil da klø på med at blive klogere ved at læse.
Avatar billede Beach Mester
16. november 2010 - 18:05 #4
Kan ikke se vi kommer ret meget længere her.
Kaster du et svar ind i kassen, så vi kan få lukket?

//B
Avatar billede jeb_ats Nybegynder
16. november 2010 - 22:18 #5
Forsøger stadig at motivere en af eleverne til at kaste sig over dit projekt
Avatar billede Beach Mester
17. november 2010 - 01:34 #6
Bare se at komme i gang med at motivere... Forventer klart at deres projekt bliver offentliggjort her på Eksperten :-)))

Jeg er lidt (læs: Meget) på rumpetten de næste 2 måneder da bilen har forvoldt værkstedsregninger på ikke mindre end 16 og 12.000,- inden for meget kort tid. Så hvis vi skal slippe gennem jul og den kommende vinterferie med skindet på næsen så holder jeg kroner til sjov i en meget stram snor.

Når vi er kommet på den anden side af den interne finanskrise så har jeg lånt mig til et scop og vil så tage emnet op igen ved at måle mig igennem både min nuværende grolampe, men også et par forskellige LED-drivere for at se hvad De gør for at dimme.

Det skal jo nok i sidste ende vise sig at du har ret i din påstand om at man skal styre det via pwm, så når tiden ellers tillader det så går den på at oversætte nogle af alle de sikkert rigtig gode forklaringer der er på www om dette.

//B
Avatar billede jeb_ats Nybegynder
17. november 2010 - 14:13 #7
Bor du i nærheden af Århus
Vi kasserer af og til et godt brugbart skop
jeb@aarhustech.dk
Avatar billede ggxdg Nybegynder
17. november 2010 - 15:20 #8
Kan man ikke bare bruge NE555'en til at drive en/flere transistor(er) som så er sat til LED'erne?

Jeg går ud fra at det er alle lys du skal dimme på samme tid, og ikke individuelt?

(Gennemsnits)forbruget af en PWM/driver varierer også.
Hvis en PWM med en dutycycle på 100% har et forbrug på 100mA, vil den have et forbrug på 75mA hvis dutycycle ændres til 75% (med en virkningsgrad på 100% :P)

Pga kondensatorer før pulsviddemodulationen, vil forbruget på forsyningssiden, nogenlunde (nogenlunde pga virkningsgrad osv.) følge størrelsen på dutycyclen. På afgangssiden af drivere/PWM'en, vil forbruget i ON-tiden være lysdiodens påtrykte ampere-forbrug, og i OFF-tiden være 0.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester