Avatar billede tma Juniormester
05. november 2010 - 10:58 Der er 1 løsning

Outlook forms virker ikke når det er en mail dannet fra f.eks. Word

Jeg har lavet en form som virker fint når den køres på en åben mail fra Outlook direkte. Det er en form som benyttes ved en ny mail.
Hvis jeg har et word-dokument og vælger at lade filen blive sendt herfra (Filer -> Send til postmodtager). Her ligges filen fint i mailen helt standardmæssigt, men når jeg nu åbner den form (via en knap i toolbar), kommer formen fint frem, men intet kode køres. Jeg har en initialize-metode som bør køre som det det første, men intet sker (har prøvet med en msgbox).

Jeg har prøvet at sætte modal til true ved opstart af formen, men uden virkning.

Kan dette på nogen måde undgås, så formen virker efter hensigten?
Hilsen Torben
Avatar billede tma Juniormester
19. januar 2011 - 08:08 #1
Intet hørt. Lukker spørgsmålet, men vil da gerne vide hvis der er nogen som finder på noget.
/Torben
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester