Avatar billede n-emy Nybegynder
01. december 2010 - 10:09 Der er 10 kommentarer og
2 løsninger

Programmere hosting af spilservere

Hej derude

Jeg står og skal bruge lidt info omkring hvad og hvordan man kommer igang med at programmere et system der kan holde styr på, og køre et hosting system af game-servere ligesom gamelaunch.dk

Jeg er PHP-programmør så skal bare peges i den rigtige retning af en der har forstand på det =)
Avatar billede mcb2001 Nybegynder
01. december 2010 - 10:34 #1
jeg tror du mangler lidt information omkring din opgave.

Skal du køre forskellige Dedicated servers, og så lave en hjemmeside der viser oppetid og status for serverne?
Skal du også have automatik der genstarter servere hvis de er gået ned osv.?
Avatar billede n-emy Nybegynder
01. december 2010 - 10:41 #2
Hejsa

Ja der skal være flere forskellige servere og det skal være muligt med et klik at oprette nye, samtidig skal der også være en driftside der viser status for serverne. Automatisk genstart skal jeg nok også lave :)
Avatar billede mcb2001 Nybegynder
01. december 2010 - 12:27 #3
Det er da godt nok et voldsomt projekt at kaste sig over ene mand. Et forsigtigt bud vil være at det kommer til at tage dig år...

Men for at starte et sted. Hvilken infrastruktur påtænker du at køre serverne i?
Hvilken platform vil du bruge til at kunne oprette og nedtage servere? VMWare?
Skal alt køres webbaseret, eller skal der være applikationer til administration?
Avatar billede noob2003 Nybegynder
01. december 2010 - 15:17 #4
du skal kunne mere end bare php/mysql programmering, ssh/shell cmd bla. til linux.

Det er som mcb2001 siger et projekt der tager lang tid at lave og kræver en del indsigt i de forskellige server systemer
Avatar billede jantzen88 Nybegynder
01. december 2010 - 20:56 #5
Man kan jo som grundlæggende sagtens lave et system og så efterfølgende lave det så det passer til det OS du skal arbejde med.. Jeg vil anbefale dig at bruge SSH2 til linux server som jeg regner med du skal arbejde med.
Der er nogen der har en kopi af hver spil liggende på serverne for at "spare" MB i download, og så lave en update efter. Bare kopiere mappen med spillet over i en ny mappe.

Hvis du arbejder flittigt med det vil det ikke tage år at lave, men mere omkring 2 til 4 uger. Med Start/Stop af server, oprettelse af nye server og slette gamle og med et simpelt web modul til kunderne.
Avatar billede repox Seniormester
01. december 2010 - 21:41 #6
#4
Mener du virkelig selv din kommentar er en 'løsning' på spørgsmålet?

#0
Det er - som allerede nævnt - en temmelig vagt defineret opgave; og jeg kan garantere dig at den løsning du efterlyser er så teknisk omfangsrig at et simpelt forum ikke bliver en komplet løsning for dig.

Uden at vide hvad det er for nogle spil du skal have servere til, så skal du naturligvis have en server til rådighed der kan trække det; jeg regner ikke med du vil bruge en hel maskine for hver server, men for at spare penge og resourcer vil det naturligvis være en god ide at bruge virtuelle servere.

Udover det kan følge en masse interessante snakke om det i det her forum: http://www.webhostingtalk.com/forumdisplay.php?f=155

Billigt bliver det heller ikke - udover serverhosting, båndbredde og sådan, så skal du jo også betale licenser for nogle af spilserverne. Og medmindre du vil genopfinde den dybe tallerken, så skal du jo også betale for kontrolpanelet til serverne ( http://gamecp.com/ - som er den mest anvendte ).

Så det handler ikke kun om programmering - men den tekniske kunnen med det serversetup du skal bruge er næsten vigtere; for i virkeligheden behøver du ikke programmere noget... langt de fleste af serversystemerne er færdige, men kan du ikke begå dig på en linux server, så skal du nok også betale dig fra det.
Avatar billede n-emy Nybegynder
02. december 2010 - 11:50 #7
Ja okay, kan godt se at det bliver en lidt mere omfattende opgave end jeg i første omgang havde regnet med. Jeg må sætte mig mere ind i linux servere osv. før jeg går igang kan jeg se =)

Svar mbc, repox og jantzen?
Avatar billede mcb2001 Nybegynder
02. december 2010 - 12:24 #8
Men hvis du vil fortsætte med opgaven, kan du jo stadig bruge det her forum til at få hjælp til alle de dele du går i stå ved :-)
Avatar billede repox Seniormester
02. december 2010 - 12:38 #9
Jeg springer bare over - jeg bidrog ikke til at løse dit problem.
Avatar billede n-emy Nybegynder
02. december 2010 - 13:39 #10
mcb: Jeg fortsætter med opgaven, og kommer helt sikkert til at bruge forummet igen :P

Repox: Det var jo ikke som sådan problemløsning jeg søgte men nærmere information til at kunne hjælpe mig videre og det synes jeg helt bestemt du hjalp med til :)
Avatar billede repox Seniormester
02. december 2010 - 14:37 #11
Jamen, så får du et svar her...
Avatar billede jantzen88 Nybegynder
06. december 2010 - 16:35 #12
Jeg springer bare over her :) sorry for forsinket svar havde ikke set det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester