Avatar billede tobyboy Nybegynder
06. december 2010 - 17:57 Der er 1 kommentar

Hvilken CPU kan betale sig?

Jeg står til, at købe en ny computer og har fundet 2 kandidater.
Den eneste mærkværdige forskel er CPUen.

Den billigeste af modellerne kører med "AMD Phenom II X4 965 - Black Edition, 4 x 3.40Ghz " Og står til en samlet pris på: 4.675kr.

Den lidt dyere udgave med en 6-kernet CPU "AMD Phenom II X6 1090T, 6 x 3.20 Ghz (3.60 Ghz Turbo), L2 Cache: 6MB" står til: 5.275kr.

Da jeg ikke selv er det store computer geni, har jeg ingen ide om det kan betale sig, at give lidt ekstra og få en 6kernet cpu og hvad det har af betydning.

Resten af computeren specs:

Geforce GTX 460 (1GB og Støjsvag udgave!), Helt nyt ultra-stærkt gfx som understøtter 3D- og 120Hz skærme!
AMD Phenom II X6 1055T, 6 x 2.80 Ghz (3.30 Ghz Turbo), L2 Cache: 6MB
4 GB DDR3 RAM (Kingston), 1333Mhz, DUAL CHANNEL
10 kvalitets kabinetter (Vælg selv!), inkl. 2 kabinet blæsere!
800W FH Gaming PSU, Lydløs, Solid (klar til fremtidig opgradering af grafikkort), Sleeved cables, Kvalitetstestet af SharkGaming
Asus M4N68T bundkort, Verdens mest anerkendte producent
Samsung 500GB Harddisk, 7200 rpm, lydløs
Samsung DVD-Brænder, DVD-RW 22x
Avatar billede kimtheman Novice
06. december 2010 - 22:20 #1
Om du kommer til at mærke nogen forskel i spil om det er den ene eller anden processor tror jeg nu ikke.

Men ingen tvivl om at den med 6 kerner har flere "hestekræfter" når man kører mange opgaver på en gang og opdatere/ scanner i baggrunden osv.

Og ser du på den prisforskel på omkring 500kr så er det faktisk bare mere prisen på selve processoren.

Skulle jeg vælge havde jeg taget en med flere kerner (Men havde nok også valgt Intel)

Men er nu mere interreseret i hvorfra du vælger at købe sådan en Pc?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester