Avatar billede 1ti1 Nybegynder
19. december 2010 - 15:01 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Stickdåse med usb?

Hej eksperter. Nu har jeg hørt så meget om de stickdåser med usb, som viker til printer, computer osv. Men,:''Hvad er egentlig fordelen med sådan en stickdåse?'' Og hvad koster?.

Tak på forhånd!
Avatar billede Poko1 Ekspert
19. december 2010 - 15:40 #1
Er det en en samleskinne med flere udtag og et USB stik på du mener så er det beregnet til at du slukker for alt perifært udstyr så som printer ekstra forstærkere og hvad du ellers har tilsluttet din PC når du lukker ned for den det sparer på den standbystrøm de ellers bruger
Avatar billede claes57 Ekspert
19. december 2010 - 16:17 #2
der er primært 2 typer stikdåser. En 'pc' og en 'tv'.
Den til pc skal have forbindelse til usb-stik, og når pc sluttes, så lukker den for strøm til de andre enheder på samme stikdåse. Det kræver, at du har en usb-port ledig på din pc.
Den til tv aflæser forbrug på første stik i dåsen - er det over 35w, så giver den strøm videre til de andre stik - ellers lukker den. Den er smartere, da du ikke skal have usb indover.
Begge typer koster 50-100 kr - afhængig af butik.
For begge typer er fordelen, at man sparer en masse i 'standby' strømforbrug når enheder lukkes helt ned.
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. december 2010 - 19:26 #3
Det skal dog siges at den til TV også virker til PC.
Nogle pc´ere slukker ikke for USB, og har ikke mulighed for at slå det fra, så her er en TV spareskinne et ok valg.
Avatar billede Poko1 Ekspert
19. december 2010 - 20:32 #4
Hvis dine Usb altid har strøm på kan du bruge en usb til ps2 adapter forudsat at du ikke bruger dem til tastatur her slukkes for strømmen når vindows lukkes ned.
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. december 2010 - 20:51 #5
poko1 ikke altid :)
Avatar billede 1ti1 Nybegynder
20. december 2010 - 14:18 #6
Mange tak for jeres svar :) Hvis i lige gider og lægge et svar.
Avatar billede johnstigers Seniormester
20. december 2010 - 19:48 #7
ok :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester