Avatar billede larsmartin Praktikant
29. december 2010 - 00:11 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Problemer med at se flash i explorer og firefox

Hej,
Af en eller anden årsag, er der nogle steder jeg ikke kan se flash/ afspille det korrekt. Jeg kan godt se det der ligger på youtube, men ikke på ekstrabladet.
Nu har jeg lige fundet lidt småspil på y8.com, men der kommer jeg ikke længere end til at se intro'en. På andre computere end lige min egen er der dels en skip intro knap, men selvfølgelig også et menusustem til at spille.
Jeg har tidligere kunne se indhold på ekstrabladet men altså ikke mere
Nogen der ved hvad der er galt?
29. december 2010 - 06:46 #1
Win98, ME, W2000, XP, Vista, Win7, OS/2, Unix, Linux, ... ?

Hvilken Browser ? / Version ?

Er det sket 'pludseligt' ?

http://kundeservice.tdc.dk/testcenter/ - check diverse...

---

Husk dine gamle stadig åbne spørgsmål -> Point ude: 460 ? http://www.eksperten.dk/list/aabnespoergsmaal/larsmartin
Avatar billede larsmartin Praktikant
29. december 2010 - 13:30 #2
Jeg bruger vista, og explorer 8, min firefox er 4.0. og flash 10. Alt burde være med seneste opdateringer.
Det der undrer mest er at jeg kan se alt på youtube, men ikke på ekstrabladet. Godt nok kan jeg se et stillbillede, men når jeg trykker på play knappen sker der ikke noget. De har nogle tv klip eksempelvis her..

http://ekstrabladet.tv/flash/article1478229.ece

På et tidspunkt var jeg selv inde og pille i settings på flash, men kan ikke huske om jeg havde problemet før dette...
Men måske er det et spørgsmål om at jeg har strammet for meget op på sikkerheden, siden jeg godt kan se flashen, men bare ikke få aktiveret de funktioner der ligger i det, som f.eks en playknap.
Avatar billede larsmartin Praktikant
01. februar 2011 - 13:57 #3
jeg fik selv pillet i nogle indstillinger og nu "virker" det
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester