Avatar billede mathriis1991 Nybegynder
05. januar 2011 - 00:01 Der er 6 kommentarer

Fra PC til Sony Bravia 40EX600

Hej med jer. Jeg har et generelt problem i øjeblikket, som jeg ønsker at få løst. Jeg har for nylig købt mig et nyt fjernsyn (Sony Bravia 40EX600), som jeg har forbundet med min computer igennem et fem meter langt HDMI-kabel. Der er umiddelbart ingen problemer med at skabe kontakt mellem TV og computer. Billedet er fint, og jeg har  mulighed for at skifte forskellige skærmindstillinger. Jeg troede selvfølgelig det bare kørte som en drøm, men det gjorde det bare ikke. Efter lidt tid, og det skal så siges at der går ikke et fast interval, bliver skærmbilledet underligt. Farverne bliver ændret til meget mærkelige farver. Skrigfarver er det vel nærmest. For at jeg kan komme tilbage til de normale farver bliver jeg enten nødt til at tage HDMI-stikket ud af enten computer eller TV og så sætte det i igen, eller gå op og ned i opløsning fra computeren. Det virker så i et par minutter og så gentager farveændringerne sig.

Computer Spec:
CPU: Duelcore 2.6 (64bit)
Ram: 4gb
500gb SATA Harddisk
Grafikkort: ATI Radeon HD 5600 Series (1gb)
Windows 7 Ultimate


Er min computer for langsom til at vise fuld HD?
Er kablet for langt?
Eller er der en helt tredje forklaring på mit problem?

Med venlig Hilsen
Mathias :)
Avatar billede kimtheman Novice
05. januar 2011 - 00:23 #1
Hej,
Ved godt det ikke er helt det du spørger om.

Men går ud fra du vil se billeder, samt tilgå film osv fra din Pc til dit tv.

Og i den forbindelse skal din Pc være "server" for filmen, og dertil skal der bruges en del kræfter, når man kan op i de "store" film formater. Og dette kan give nogle processore problemer (Dog nok ikke din).

Skriver dette til dig, fordi jeg selv har siddet med langt kabel til tv, og fik også det hele til at virke okay, og dog noget besværligt være gang men kabeltræk osv.

Så valgte denne løsning og har ikke fortrudt.

http://www.eksperten.dk/spm/927116#reply_7706335
Avatar billede milter Ekspert
05. januar 2011 - 00:26 #2
Hvad ser du på TV'et, dvs. film, spil, billeder eller hvad?

Din computer kan sagtens køre fuld HD.
Avatar billede kimtheman Novice
05. januar 2011 - 00:40 #3
Som skrevet her og i tråden bruges boksen til billeder og film.

Denne er ikke tilkoblet computeren men køres direkte op i tv med HDMI stik. Og man tilkøber så en harddisk man putter i boksen (Max 2000gb)

Og derfra kan køres fuld HD osv

http://www.playonhd.com/dk/?upn=products&subpage=playonhd

Når du skal have nyt på boksen så tilkobles denne med usb til pcén.
Avatar billede mathriis1991 Nybegynder
05. januar 2011 - 00:43 #4
Tak for svaret angående boksen, som en mulighed. Det er desværre ikke en mulighed at investere i, da det ikke kun er film materiale jeg vil bruge det til. :)

@milter: jeg har sat det op for primær at se film, men samtidig kunne jeg godt tænke mig at kunne lave andet fra den. Den æaver fortsat problemer selv jeg kun har skrivebordet fremme uden noget åbnet. :)
Avatar billede kimtheman Novice
05. januar 2011 - 00:58 #5
Okay og hvilken andet tænker du så på du vil lave?

Vil mene det er kablet, eller der skal opdateres til ny driver på grafikkortet,  og måske firmware på tv osv.

Somregel er det et geddemarked at finde ud af hvad det er, når noget driller omkring grafiken.

Mit kabel jeg stadig har liggende, er vel 10-15 meter og havde ingen problemer med film.

http://www.av-connection.dk/?PGr=2055&ML=304

Måske det kabel du har er for billigt en kvalitet?

Som sagt det kan være så meget, så i gang for en ende af....
Avatar billede milter Ekspert
05. januar 2011 - 01:06 #6
#4+1.

Dit kabel er ikke for langt. Først når du når ud over 15 meter kan der opstå problemer. Jeg bruger selv et forholdsvist billigt kabel på 5 meter mellem mit Sony tv og en Acer AS3810TG. Alt det er ikke nødvendigvis ensbetydende med, der ikke er noget galt med kablet, men jeg tvivler stærkt.

http://www.pcworld.dk/art/101022

Ændrer farverne på din PC sig også?

Hvilken computer har du, dvs. mærke og model?

Har du prøvet andre HDMI-indgange på dit TV?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester