Avatar billede bigtime Nybegynder
26. marts 2011 - 11:34 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

menu som på dba

hvordan laver man sådan en menu som på dba ?
sådan når man vælger en kategori som man skal sætte noget til salg i så kommer der en ny menu med under kategorier.
forstå i ?
:D
Avatar billede DePlex Nybegynder
26. marts 2011 - 11:47 #1
Det skal laves med javascript.
Avatar billede olsensweb.dk Ekspert
26. marts 2011 - 11:52 #2
uden at have kigget på dba, tror jeg det er AJAX du skal have fat i http://www.w3schools.com/php/php_ajax_intro.asp
jeg har lavet dette du kan lade dig inspirarer af http://olsensweb.dk/guides/ajax/eks2_1/index.php
Avatar billede bigtime Nybegynder
26. marts 2011 - 14:29 #3
ronols
Du skal da helt sikkert have pointne det var lige det jeg ledte efter :D
kan godt være der kommer lidt tillægs spørgsmål :D
Avatar billede olebole Juniormester
26. marts 2011 - 16:23 #4
<ole>

- men forvent ikke, du lærer, hvad Ajax er på w3schools.com. Det site er herostratisk berømt for alvrolige fejl, mangler og misforståelser.

Her på Eksperten har vi ved adskillige lejligheder fundet op til 4-6 alvorlige fejl pr. side - hvilket er skræmmende, når man tænker på, hvor lidt egentligt indhold han har pr. side.

Komplet uforståeligt, det er en af WWW's oftest citerede sites! Indholdet er hurtigt læst, med du lærer primært noget vrøvl. Faktisk er hans såkaldte 'Ajax' tutorial noget af det værste. Den har stort set intet med Ajax at gøre!

/mvh
</bole>
Avatar billede DePlex Nybegynder
26. marts 2011 - 17:10 #5
olebole... Hvor vil du så anbefale at læse om AJAX henne? Er selv interesseret i at lære AJAX nemlig :-)
Avatar billede olebole Juniormester
26. marts 2011 - 17:56 #6
Problemet er, at der er så meget skidt på WWW, at det er overordentligt svært at finde lødige og troværdige tutorials om emnet. Fejl og misforståelser kører i ring, fordi rigtig mange læser en tutorial - tror de har forstået teknikken - og skriver deres egen mindst ligeså fejlfyldte tutorial.

Det er langt den største udfordring på WWW, efter at WWW har gjort det så let at publicere viden (og mangel på samme): At skille skidt fra kanel  :o|

Mit bedste bud er at læse de officielle JavaScript og DOM referencer. De giver dog kun en del af sandheden. En af de vigtige årsager til at bruge Ajax er således at lette serveren for en masse arbejde, som i stedet lægges ned på klienten.

Derfor er det selvfølgelig komplet hul i hovedet at HTML formatere data på serveren, når man nu ved, at dette kræver langt flere serverresourcer, end at formatere data som XML eller JSON.

Hertil skal lægges, at skræmmende mange PHP kodere generelt udskriver HTML i løkker (som oftest while). Dette kræver som bekendt dramatisk flere resourcer end at skrive til en streng- eller array-buffer - som udskrives ét sted.

Vi taler med andre ord om dramatisk resourcespild gange dramatisk resourcespild. Det resulterer i et samlet resourcespild af dimensioner, man dårligt tør tænke på!

Læg i øvrigt mærke til, at alle, der 'lærer' af w3schools næsten altid bruger metoden GET. Men så cacher IE resultatet!

Hvis du f.eks. foretager en forespørgsel til serveren, og der derefter opdateres i databasen, så vil næste forespørgsel ikke reflektere disse ændringer. De to forespørgsler vil give samme resultat.

At bruge GET kræver, at man enten gør query strengen unik - eller at man sætter en speciel header på forespørgslen.

Derudover bør man bruge DOM til indsættelse af data i HTML dokumentet. Man kan godt bruge innerHTML, men det kræver væsentligt bedre programmatisk overblik, da innerHTML overskriver det dokumentfragment, den bruges på. Det betyder bl.a. at alle referencer til og fra dokumentfragmentet og dets elementer overskrives.

Ajax kræver rigtig godt kendskab til både server- og klientprogrammering
Avatar billede DePlex Nybegynder
26. marts 2011 - 18:44 #7
Sådan har jeg godt nok aldrig set på det, men nu når du siger det kan jeg faktisk godt se det. Det er totalt hul i hovedet at bruge så mange ressourcer.
Avatar billede olsensweb.dk Ekspert
28. marts 2011 - 17:54 #8
du får lige et svar her
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester