26. marts 2011 - 13:44Der er
25 kommentarer og 1 løsning
Backup kommando knap af min database
Er der nogen der kan hjælpe mig med at oprette en kommando knap jeg kan trykke på, således at der tages en backup af hele databasen et andet sted på serveren, ved blot at klikke denne ene gang?
Meget gerne trin for trin, jeg er nybegynder med Access.
Har overtaget en tusse gammel database som jeg er ved at "pifte lidt op". Her er bla. en Kommando kanp til backup af hele databasen - på diskette- det er man vist gået væk fra efterhånden :-).
I linien i stedet for som du foreslog men så kommer der et sort vidows vindue op med:
The system cannot find the file specified. Press any key to continue . . .
Som sti har jeg indsat:
P:\Surveillance\Database\Sikkehedskopier
Det er en henvisning til en på nuværende tidspunkt tom mappe, hvor jeg forestillede mig at et ikon ville lægge sig når jeg trykker på backup knappen. Således at jeg kan se hvornår der sidst er taget en backup af databasen.
Synes godt om
Slettet bruger
27. marts 2011 - 13:47#11
Jeg ved godt hvad der er galt - sagen er at computeren her på martiklen indehaves af en ekstrem mellemrumshader hvad angår navnet på et hvilket somhelst objekt.
Først info om hvordan man bikser sådan nogle ting sammen.
I vba editoren er der nederst til højre et vindue - immediate vinduet (se vinduets titel tekst) Her kan man udføre kommandoer direkte - kalde function's og sub's og mere. Vba betyder, som måske bekendt, 'visual basic for applications' - en af basic sprogets meget anvendte kommandoer er: 'print'. I immediate vinduet kan man blot skrive spørgsmålstegn - prøv f.eks.
?10+20<tast return>
I det følgende bruger jeg <> som instruktions anvisning Prøv nu følgende på en ny linie
?cur<ctrl-mellemrum>r<tast evt. pil ned til currentdb er markeret><tast tab>.n<tast tab><tast return>
Læg mærke hvordan 'instrrev' skiftede til den kamelskrift, som er måden, med 'case',hvorpå det er defineret - det er i andre sammenhænge er rar feature. Prøv nu at anbrige markøren i 'InStrRev' og tast F1 - det ses at InStrRev i vores eksemel har retuneret postionen på den sidste bagslash i path-filnavnet. Prøv ligeledes med F1, at se hvorfor dette finder *.mdb filnavnet uden path:
Som bekendt anvender 'cmd.exe kommandoer' mellemrum som skilletegn! Filnavne skal indkapsles i gåseøjne! Syntaksen for gåseøjne i noget der skrives inde i gåseøjne kan drille - her kommer immediate vinduet virkeligt til sin ret. Princippet er at to ved siden af hinanden inden i en streng (efter første) - betyder et enkelt gåseøje.
Du får lige lidt at starte på:
?"cmd /k copy """ & CurrentDb.Name & """"
... og er velkommen til at vende tilbage hvis du hænger fast
Jeg fik det til at virke den skriver forskellige stier ud fra de koder man taster ind. Men jeg må indrømme at koderne giver ikke meget mening endnu. Ganske få ting gør men ellers ikke. Fik denne linie til sidst: cmd /k copy "P:\Surveillance\Database\Den originale database\Database2000XP.mdb"
Synes godt om
Slettet bruger
27. marts 2011 - 18:10#16
Det er udmærket - du skal bare forlænge, så det passer med mønsteret i argumentlisten og kommandoerne til cmd som i #9 - altså noget i stil med (idet jeg anvender andre stinavne)
og dette udtryk anvendes som 1.argument til shell - Det er vigtigt at 2. argument er vbNormalFocus, nu vi andvender /k option til at få vist tilbagemeldingen (tænker igen på kontordamen - den henter bare anderkendelse ;)
Skulle lige ændre stien til backup mappen. En eller anden har haft flyttet på dem....!
En lille detalje. Console vinduet lukker ikke af sig selv. Kan man få den til det mon?
Men ellers KANON !!
Synes godt om
Slettet bruger
31. marts 2011 - 09:19#24
Det Console vindue er din backup funktions lille maskot - den feature som tager kegler hos andre brugere - '1 file(s) copied' så ved man at der er taget backup! Men elles se i #7 - oprindeligt havde jeg anvist en 'silent' udgave - forskellen ligger i option /c kontra option /k til cmd, de eksta kommandoer 'pause' og 'exit' og det sidste argument til shell.
Ok super. Jeg tror faktisk også at jeg beholder vinduet af samme årsag som du nævner - igen tusind tak for råd, vejledning og ikke mindst din tålmodighed.
Synes godt om
Slettet bruger
31. marts 2011 - 18:15#26
Du holdt godt ud, det må jeg sige.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.