Kan man tilgå exchangeserver som mobilenhed (på stationær)?
Hej alleJeg har et mindre problem som jeg håber kan lade sige gøre. Jeg er ansat på Syddansk Universitet, og her kører alt exchange. Det fungerer super godt i de fleste henseender. Bruger Outlook 2011 (på min arbejds macbook pro), og har også adgang til exchange kalender/email via min mobile enheder (Android mobil + ipad).
Mit problem består i at jeg gerne ville have min stationære computer derhjemme til at vise min exchange kalender i Outlook 2007 (windows maskine), men det kan ikke lade sig gøre, da IT afdelingen ikke tillader "ikke-verificerede" computere på netværket. Det kan jeg sådan set godt forstå. Jeg har virkelig brug for min kalender, og det ville være lækkert hvis man kunne få den vist alligevel.
Spørgsmålet er: Kan man tilgå exchange serveren på samme måde som mine håndholdte enheder - altså "snyde" serveren til at tro at min stationære computere er en mobil enhed, og på denne måde få vist kalenderen.
Jeg har prøvet at udgive kalenderen via office online, men kan ikke få det til at virke :(
