Avatar billede marantz Nybegynder
15. juni 2011 - 09:48 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Oprettet kalender i Excel

Hejsa,

Er der en funktion i Excel som kan indsætte en kalender.

Jeg skal bruge det til kalender for bookning af mødelokale. Forventer at lave mandag til fredag, og så "loope" det med uge for uge.

På forhånd tak.

Lars
Avatar billede marantz Nybegynder
15. juni 2011 - 10:29 #2
Hej J3,

Tak for det.

Har dog selv lavet den fra bunden af i stedet for.

Lars
Avatar billede j3ppah Novice
15. juni 2011 - 10:32 #3
Bare lige for at spørge, og for at andre kan finde frem til det. Hvilken algoritme brugte du?

Eller hvordan løste du problem?
Avatar billede marantz Nybegynder
16. juni 2011 - 10:43 #4
Oprettede de ugedage og tidsintevaller jeg har brug for. Satte det pænt op, og kopierede det x 52 og tildelte det uge nr.

Simplet, men det virker :o)
Avatar billede j3ppah Novice
16. juni 2011 - 10:46 #5
Ahhhh, ja det var jo let nok så, troede du ville have dato osv med.... Så bliver det lidt mere tricket nemlig. altså hvis du vil have flere år frem, hvor der skal tages højde for hvor mange dage der er i den specifikke måned, og med skud år osv.
Avatar billede marantz Nybegynder
16. juni 2011 - 10:53 #6
Fandt jeg ud af, og derfor jeg valgte den nemme løsning.

Vi skal ikke gennem data for det foregående år, så uge nr. er fint til vores behov.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester