Avatar billede masteraaen Novice
16. juni 2011 - 10:24 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Word - udskriftsindstillinger - Side 1 på logo enkeltsidet - efterfølgende sider uden logo dobbelsidet

Hej.

Vi har i vores printer Logopapir i bakke 2 og blankt papir i bakke 3.
Jeg vil gerne udskrive side 1 på logopapir og alle efterfølgende sider på det blanke papir. Det klarer jeg let.

MEN jeg vil også gerne have at side 1 skrives på enkeltsidet (simplex), så der ikke står noget på bagsiden) og efterfølgende sider på dobbelsidet (duplex), så der står noget både på for- og bagside på alle efterfølgende sider. Den sidste her kan jeg ikke løse...!

Nogen hjælp at hente?
Avatar billede Lene Fredborg Ekspert
16. juni 2011 - 12:09 #1
Duplex gælder hele dokumentet - det er enten/eller.
Muligheder, du kan afprøve:

A. Udskriv i to omgange - side 1 for sig, og derefter resten (der vil kunne laves en makro, som klarer det i én operation - se nedenfor).

B. Indsæt et sektionsskift af typen "Ulige" side nederst på side 1. Det vil tvinge en blank side ind mellem s. 1 og s. 2 - men den løsning er jo ikke praktisk brugbar i alm. dokumenter med løbende tekst.

-------------------------------
Makroen nedenfor indeholder noget, du kan bruge som udgangspunkt mht. print af side 1 og de resterende sider:

Sub PrintS1UdenDuplexRestenDuplex()
    Dim nPages As Long
   
    'find samlet antal sider i dokumentet
    nPages = ActiveDocument.Range.Information(wdActiveEndPageNumber)

    With Application
        'udskriv første side
        .PrintOut FileName:="", Range:=wdPrintRangeOfPages, _
        Item:=wdPrintDocumentContent, Copies:=1, Pages:="1"
        'øvrige parametere skal defineres efter behov
   
        'udskriv fra s. 2 til sidste side (defineret som: "2-" & nPages)
        .PrintOut FileName:="", Range:=wdPrintRangeOfPages, _
        Item:=wdPrintDocumentContent, Copies:=1, Pages:="2-" & nPages
        'øvrige parametere skal defineres efter behov
    End With
End Sub
Avatar billede masteraaen Novice
16. juni 2011 - 12:21 #2
Hej.

Tak for ovenstående. Det fungerer p.t. i vores gamle word (off 97), men jeg er ikke klar over, hvordan det er sat op. Der trykker vi bare print, og så printer den, som jeg beskrev ovenfor.

Er det muligt, at der kan aktiveres en makro, når der printes? Eller hvordan mener du, det kan gøres bedst i praksis, hvis der skal forsøges med VBA-makroen?
Avatar billede Lene Fredborg Ekspert
16. juni 2011 - 13:14 #3
Det tyder på, at der er en makro i brug i jeres nuværende system. Den må du i givet fald kunne finde frem til. Den kan sandsynligvis genbruges uden ændringer, hvis den har fungeret korrekt hidtil.

Hvis du taster Alt+F8 for at åbne dialogboksen Makroer, kan du se, om der er en "FilePrint" i listen, når listen viser "Makroer i" > "Alle aktive skabeloner og dokumenter" (mere info nedenfor).

Generelt:
Makroen vil enten være at finde i selve skabelonerne, I bruger, eller i den enkelte brugers Normal.dot eller i en skabelon, der er installeret som global skabelon (add-in - den slags er listet i Funktioner > Skabeloner og tilføjelsesprogrammer - husker dog ikke, om det så præcis sådan ud i 97). Prøv om du kan finde en sådan makro. Eller optag en makro, når du printer - så vil den sandsynligvis pege på et makronavn, hvis print er lavet om til at køre via en makro.

Og ja, man kan få en makro til at overtage kommandoen, når man vælger Udskriv - men så vil den gøre det ALTID i stedet for den indbyggede funktion, uanset, hvad du/I printer. Derfor skal du være meget sikker på, at den makro er 100 % i orden. Alternativt kan man lave en makro, som knyttes til en knap i en værktøjslinje - eller til værktøjslinjen Hurtig adgang, hvis der er Word 2007 eller 2010.

Hvis en makro skal køre i stedet for den indbyggede Print, skal makroen hedde "FilePrint", dvs. starten af makroen skal være
Sub FilePrint()
Avatar billede masteraaen Novice
11. juni 2012 - 10:41 #4
Lene, det var en super løsning. Vil du lave et svar??
Avatar billede Lene Fredborg Ekspert
11. juni 2012 - 11:10 #5
Det var jo godt :-). Svar kommer her.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester