Avatar billede weblance Nybegynder
10. august 2011 - 17:06 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Kan et Excel ark hente data fra andre filer?

Hej

Der hvor jeg arbejder bruger vi en excel skabelon til projektstyring. De forskellige opgaver i denne projektstyring har forskellige ansvarspersoner og forskellige deadlines. Er det muligt at lave et selvstændigt excel ark i en fil for sig, som går ind i de forskellige projekt ark og henter deadlines på de forskellige opgaver og hvilke personer de tilhører?

/Carl
Avatar billede natkatten Mester
10. august 2011 - 18:38 #1
Ja, dette er muligt. Du linker mellem forskellige regneark (workbooks/projektmapper) ved at angive filnavn, arknavn og cellereferencen. Dette kan gøres manuelt, men det er lettest at gøre det, når de forskellige projektmapper er åbne - idet du indsætter de relevante referencer mellem projektmapperne på samme måde som du gør det, når du arbejder inden for samme projektmappe. Excel vil så selv efterfølgende huske disse links, også når en eller flere projektmapper er lukkede.

Et manuelt indtastet link har formatet:

=[Filnavn]Arknavn!Celleadresse

F.eks. som vist her:

='[2010 regnskab.xlsx]Ark1'!A10

De to gange ' er nødvendige at medtage, hvis filnavnet indeholder et mellemrum - ellers behøves de ikke.

Dette forudsætter, at de forskellige projektmapper befinder sig i samme katalog. Hvis ikke skal hele stien skrives, f.eks. som her:

='Z:\Fælles Data\Projekter\[2010 regnskab.xlsx]Ark1'!A10
16. august 2011 - 13:32 #2
Alternativt kan du med VBA gøre det mere dynamisk.
Avatar billede weblance Nybegynder
18. december 2011 - 15:03 #3
Tak for kommentaren natkatten. Hvis du smider et svar, så kan jeg give dig point :)
Avatar billede natkatten Mester
18. december 2011 - 16:46 #4
Mit svar er her.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel-kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester