Avatar billede tida Juniormester
02. september 2011 - 10:53 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Flimmer og timeglas ved aktivering af fil

Jeg har problemer med udvalgte Excel filer, der opfører sig mærkeligt men kun hos en enkelt bruger ikke hos andre.

Det sker når filen åbnes - så kører den en eller anden mærkelige rutine hvor den først flimrer lidt og timeglasset bliver meget kort aktiveret og filen er herefter klar til brug.

Herefter er der ingen problemer med at hoppe rundt i arkene og udføre diverse, men hvis der højreklikkes (således at det lille menuvindue skal åbnes) så sker der præcis det samme.

Vi har forsøgt os med at gennemgå alle Excel-indstillingerne ved at sammenligne med en bruger der ikke har samme problem med filen, og alle settings er tilsyneladende det samme.

Har nogen en god ide til hvad der kan være galt her ?

Det store efterfølgende issue er at det giver problemer med makrogennemløb i disse filer hos denne bruger således at de fejler o.s.v. så vi er derfor meget ivrige efter at finde en løsning.
Avatar billede KurtOA Praktikant
02. september 2011 - 13:22 #1
Du må vist af med lidt ekstra oplysninger hvis du skal gøre dig håb om brugbar hjælp :-)

fx ...
Har alle brugere samme maskine,
samme Windows version
og samme Excel version?

Har den pågældende evt Vista som styresystem?

Kunne det evt hænge sammen med et virusprogram der går ind og checker inden / ved åbning af filen?
Prøv evt kortvarigt at deaktivere evt virusprogram for at checke dette.

Har samme bruger andre problemer med maskinen i andre sammenhænge? Evt en defekt eller løs RAM-blok?

Er der evt andre mulige forskelle på bruger/maskiner ?

mvh Kurt
Avatar billede tida Juniormester
02. september 2011 - 13:35 #2
Hej Kurt

Vi er alle ansat i en stor organisation - så vores profiler er stort set identiske, og så åbenbart ikke alligevel.

Ja, vi har samme maskine
Ja, vi kører XP
og vi kører Excel 2007

Jeg kan ikke deaktivere virusprogram, det er styret af de højere magter.

Den bruger der har problemer er ny i vores gruppe...og har en "frisk" pc. Jeg tænkte at der kunne være tale om en setting et sted, men har søgt hjælp hvor jeg kunne uden held...tænkte at der måske lige sad en her på eksperten der lige kendte til problematikken.
Avatar billede KurtOA Praktikant
02. september 2011 - 13:45 #3
Lad evt brugeren (hvis det er muligt) prøve at logge på en anden maskine og se om problemet er det samme der. Så kan vi måske se om problemet ligger i i brugerens profil eller i maskinen.
Avatar billede KurtOA Praktikant
02. september 2011 - 13:57 #4
Og prøv selvfølgelig også gerne modsat - med en anden bruger på maskinen. Ligger filen på pc'en eller et netværksdrev?
Avatar billede tida Juniormester
02. september 2011 - 14:17 #5
Det har vi allerede prøvet med samme resultat - derfor tænker jeg det er en setting på brugeren.

Filen ligger på et netværksdrev.
Avatar billede tida Juniormester
02. september 2011 - 14:17 #6
Det er somom den kører et lille program hvergang filen aktiveres, men kun nogle filer - ikke alle.
Avatar billede 220661 Ekspert
02. september 2011 - 19:20 #7
"De højere magter" kan de så ikke hjælpe jer?
Eller vil de ikke?
Avatar billede finb Ekspert
03. september 2011 - 09:03 #8
Hvad sker der, hvis en helt nyansat/nyoprettet logger på maskinen ?
Avatar billede tida Juniormester
05. september 2011 - 08:30 #9
Nogle af de højere magter er selvfølgelig blevet hørt - uden held.
Måske vi skal høre nogle flere. Det oplagte næste trin er at geninstallere Office pakken, men der er nogle grunde til at vi i afdelingen helst vil undgå dette.

Jeg leder i øjeblikket efter om der mon er tale om en kendt problematik som hardcore excel brugere hurtigt kan hjælpe mig med...og derfor er det oplagt at spørge her som noget af det første.

Jeg har ikke en portefølje af nye brugere jeg sådan kan teste på, så jeg ved ikke hvad en anden ny nyoprettet bruger vil opleve ved at logge på maskinen.
Avatar billede tida Juniormester
19. september 2011 - 08:53 #10
Har reinstalleret Office pakken...fejlen er på magisk vis forsvundet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester