I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Jeg er kritisk, hvilket jeg går ud fra jeg skal være hvis du vil have forbedret sitet. På forsiden irreterer den lille striplede boks i venstre side mig. Det tog mig en del tid at finde ud af at man skulle vælge ude i højre side, og trykkede af ren frustration på overbjælken, og kom videre til en helt anden side/opsætning. Designet som sådan er flot nok med de mange farver og er heller ikke for tungt. Måske skulle der angives lidt bedre at man skal navigere i menuen til venstre end at det bare står i velkomstteksten, hvilket jeg personligt alligevel sjældent læser. Ellers meget godt opsat site uden fejl. Flot flot
den sorte vandrette del af designet - indeholder den en menu?? I så fald duer den ikke i Opera, hvor alt der er deri, er en sød lille pil. nååååh... man skal bevæge den over billederne!!.. Well.. der kommer noget \"grums\" på den sorte linie når man har musen over billederne, men kan ikke se hvad det er..
stort plus over at den ikke er for bred i 800*600 :))
Øverste grå areal (svarende til 2*menubilleders højde) er noget tomt at se på. En DEL luft er der på siden, men den er lidt anderledes end de klassiske \"kassesider\" med menuer i venstre og højreside, og en stak css med mouseover - LÆKKERT at se!
ellers meget pæn, det eneste jeg lige kan komme på, er at \"ikke trænede\" internet-brugere måske ikke ved at de skal trykke på billederne (ved det ikke, er lang tid siden jeg var \"ikke trænet\"
Sød menu, brugervenlig henvisning, men sproget virker forkert. Hvorfor De/Dem ? og \"tak fordi... det sætter vi stor pris på\" er en unødvendighed, som viker for ydmyg og slesk på engang. \"Tip\", \"seneste nyhed\" burde indrammes pænere, de stiplede linier passer ikke til resten af designet. Farver er OK, godt med en beskrivelse af hvad siden drejer sig om. Underskriften ser ikke pæn ud, er for takket og høre mere hjemme på et stykke papir. /troja
brugervenligheden er ikke god, man kommer ind på en side med en masse flot grafik(det er den), men at det umiddelbart er link, jo det finder man måske ud af. Hvad linkene er til?Jo man skal have haft musen over alle billederne først.
Hvis det skal være brugervenligt så skal linkene nok markeres tydeligere.
Og bruger man billeder til referencer, så bør de afspejle hvad de linker til. Jeg associerer ikke ligefrem en vandscooter med firmaprofil, for at tage et eksempel.
og derfor når jeg først har fundet ud af det, så har jeg sikekrt glemt det næste gang jeg kommer der.
Navigeringen bør være mere intuitiv og genkendelig
henno: enig... nu kan vi navigere :) men prøv evt. at se den i Opera ( http://opera.com ) - der er noget \"grums\" med den sorte streg der funker som menu-dims.
Der var kun en enkelt ting, der spring i øjnene: På siden priser (i er lidt dyre..) skriver I i nederste højre firkant: \"prisen vil typisk spænde mellem 14.500 ekskl. moms og opefter\"...
Det hjalp gevaldigt at de stiplede linjer blev fjernet, men.. Der er ikke balance på forsiden. Siderne er uligevægtige, kan dette ikke reguleres. F.eks. hvorfor have info om kontakt os i boks, når dette også fremgår ved klik i menu. Det er også lidt meget tekst på en forside, men skal godt nok være interesseret for at læse det hele! Sproget er blevet bedre og mere nutidigt Jeg kan stadig godt lide menuen. Harmonisk og godt farvevalg. Måske det også ville være lidt lækkert med samme farvevalg i \"tip\", \"nyhed\" ect. Det ville også hjælpe på hamoni og balance. /troja
Jeg gider ikke \"Skændes\" Jeg kunne bare godt tænke mig at vide hvorfor du afviser svar, som for mig at se, svarer til det som du ønsker.
Du bestemmer selv, helt enig.....så længe ekspertens reglement er overholdt. Om det er overholdt, det ved kun >du< når du ikke giver en begrundelse......For mig at se, er der flere afviste svar, som er ganske udmærkede i forhold til spørgsmålet.
http://www.eksperten.dk/info_regler.phtml De point som man tildeles eller har optjent, skal anvendes med omtanke, således at alle fremover kan have tiltro til dette system.
Alle brugere skal bestræbe sig på at svare på spørgsmål så hurtigt som muligt, og ligeledes afgive udlovede point, såfremt der er kommet et acceptabelt svar. Således bliver svartiden generelt reduceret.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.