Avatar billede jmarques Nybegynder
20. december 2011 - 19:48 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Importere tabeller fra Access til Excel inkl foto (Ole object)

Importere tabeller fra Access til Excel inkl foto (Ole object)

Hej alle,

Jeg har fundet ud af hvordan jeg importerer tabellerne til excel fra access.

Det er bare ikke muligt at udvælge hvilke feltnavne jeg gerne vil have med. Det er nemlig ikke alle jeg behøver at importere.

Det vigtigste er dog at for hver kontaktperson jeg har i min formular eller tabel om du vil, er der tilknyttet et OLE-Object eller foto af personen.

Det object importerer den ikke ?

Følgende er forsøgt:

- Excel åbnes.
- Klik på fanebladet Data
- Klik på "hent eksterne data" Klik "Fra Access".
- Finder databasen og dernæst tabellen.
- Åbner denne og alle data overføres undtagen fotografi (OLE-object).

Kan man ikke få OLE-objectet med når man importerer data fra Access til Excel?

Håber mit spørgsmål giver mening.

Mvh
Joachim
Avatar billede supertekst Ekspert
20. december 2011 - 23:29 #1
Måske via VBA - hvis ikke du har mulighed for at sende databasen - så kunne en model af "situationen" måske anvendes til at finde en løsning.

@-adresse under min profil.
Avatar billede jmarques Nybegynder
21. december 2011 - 10:44 #2
Ok tak - Hvad med excel arket skal det forberedes til at vise JPEG formater osv eller kan cellerne vise billeder fra starten ?

Mvh
Joachim
Avatar billede supertekst Ekspert
21. december 2011 - 10:59 #3
Ikke nødvendigvis - billeder kan indsættes direkte uden videre. Cellestørrelse skal sandsynligvis justeres.

Må jeg spørge hvad formålet er?

Dette kunne evt. være det skulle organiseres på en lidt anden måde.
Avatar billede jmarques Nybegynder
21. december 2011 - 11:29 #4
Ok tak - Formålet er at få en lidt nemmere søgning på kontaktpersonerne. Hvis man f.eks ikke kan huske navnet men kun udseendet, vil det være dejlig nemt hurtigt at kunne scrolle ned i excel arket til man støder på billedet. Og så har man vedkommendes data lige ved siden af.

I acces kan man ikke søge på billedet kun på tekst og tal (i dette tilfælde navn eller tlf. nr.) og hvis man skal bladre sig igennem tager det længere tid end at scrolle ned.

Har iøvrigt fundet fejlen. Her hos os arbejder vi på et terminal skrivebord, dvs at excel er installeret på vores server og excel programmet jeg har liggende er i princippet en genvej. På serveren har man installeret excel så den ikke - ja nu kan jeg selvfølgeligt ikke huske fejlbeskrivelsen - kan hive fotodata fra et sted på serveren til et andet vist nok ?

Må vist have IT afdelingen i gang desværre - de har aldrig tid !!

Tak for indsatsen.

Mvh
Joachim
Avatar billede supertekst Ekspert
21. december 2011 - 11:52 #5
Der kunne nu nok konstrueres en formular i Access, hvor der kunne søges i via SQL.

Men selv tak - og skulle det knibe med ITiden - så kan du evt. give signal...
Avatar billede jmarques Nybegynder
21. december 2011 - 13:12 #6
Ok kanon tak for det !

mvh
Joachim
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester