Avatar billede KimRM Nybegynder
20. januar 2012 - 23:49 Der er 7 kommentarer

Ingen batterimåler på min bærbare?

Hej :-)

Jeg står med det problem, at jeg lige har investeret i et nyt batteri til min bærbare computer som er en Acer Aspire 5738 med Windows Vista, men jeg kan simpelthen ikke få den til at vise batterimåleren nede på proceslinjen?

Har prøvet at højreklikke på proceslinjen -> Egenskaber -> Meddelelsesområde, men jeg kan ikke få lov at sætte flueben ved den der hedder "Strømstyring" lige meget hvad jeg gør..

Håber der er nogen der kan hjælpe mig :-)

Mvh. KimRM
Avatar billede 220661 Ekspert
21. januar 2012 - 08:03 #1
Kører ikke selv Vista, men kan du finde noget her der kan hjælpe dig?
http://www.ffits.org/da/learn/end-user-computing/27-activate-power-management-in-windows-vista
Avatar billede 220661 Ekspert
21. januar 2012 - 08:04 #2
Avatar billede Slettet bruger
21. januar 2012 - 08:27 #3
Avatar billede chalde Seniormester
21. januar 2012 - 10:50 #4
Er det et originalt batteri eller kinakopi?
Avatar billede KimRM Nybegynder
21. januar 2012 - 10:54 #5
Umiddelbart tror jeg det er en kinakopi - Det var næsten umuligt at opdrive et originalt på så kort tid som det var nødvendigt.

Det er sådan et batteri her: http://www.batteribyen.dk/japcell-batteri-til-acer-aspire-4310-aspire-4710-aspire-4520-aspire-4920-887


Ved ikke om det er nødvendigt at downloade nogle drivers eller sådan noget? Er ikke så up to date med computere mere :o
Avatar billede 220661 Ekspert
21. januar 2012 - 15:57 #6
#1-2 og 3?
Avatar billede KimRM Nybegynder
21. januar 2012 - 16:44 #7
har ikke kunne finde noget til hjælp i hverken 1 eller 3, men nr. 2 er jeg i tvivl om jeg gjorde det rigtigt. SBS console, hvad er det?

Undskyld hvis jeg spørger dumt.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester