Avatar billede perav Nybegynder
23. januar 2012 - 21:03 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Underlig Pc læser ikke Keyboard

Jeg har lige geninstall min pc (Windows Vista) og den fungerer igentlig fint nok, alt er opdateret men hver gang jeg starter pc'en indlæser den ikke mit keyboard. Jeg kan så tage USB-stikket ud og vente 5 sek. og så sætte det ind igen, herefter virker det fint.

Jeg har install alle drivere og der ser også fint ud i Enhedshåndtering, ingen gule trekanter.

Nogen som kan fortælle mig hvad der kan gøres?
Avatar billede perav Nybegynder
23. januar 2012 - 21:05 #1
Det drejer sig om en DELL Inspiron 530
Avatar billede Poko1 Ekspert
23. januar 2012 - 21:14 #2
Prøv om du i Bios kan finde noget ala. legasy USB. enable iøvrigt alt med USB.
Avatar billede perav Nybegynder
23. januar 2012 - 23:42 #3
Hmm underligt, nu har jeg lige "kigget" ind i Setup og der var USB slået til "Enable", jeg ændrede så lige HDD til er være First boot device, men ellers ændrede jeg ikke noget og så virkede Keyboardet fint efter start.
Jeg lavede så lige en genstart for at være helt sikker på at det virkede, men NEJ nu virkede det ikke igen, men lige så snart jeg trækker USB-stikket ud igen og sætter det tilbage, så virker det igen HMMM underligt.
Avatar billede Poko1 Ekspert
23. januar 2012 - 23:53 #4
Prøv at sætte BIOS til optimal eller bedst perfomance eller hvad muligheden nu er i din Bios? husk at sætte HD som første boot igen og prøv også andre USB porte nogle bundkort har USB porte med strøm fra start.
Avatar billede perav Nybegynder
24. januar 2012 - 00:29 #5
Jeg prøvede at "enable" alt muligt inde i Setup det ser ud til at det hjalp :-) Jeg har nu genstartet adskillige gange og den virker hver gang. Sjovt nok poppede windows frem med en besked om at den installerede drivere til USB enhederne og herefter virkede det fint. Alle usb-stik fungerer.

Send et svar så er der point

Tak for hjælpen
Avatar billede Poko1 Ekspert
24. januar 2012 - 08:13 #6
Fint det virker:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester