Avatar billede JakobBG Nybegynder
14. marts 2012 - 21:58 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Bærbar kan ikke oplade.

Mit problem er at min bærbar ikke vil oplade. Jeg har søgt på forum og fundet en masse svar, men ingen af dem passer på det problem jeg har:

Min bærbar kan engang imellem lade op. Nogle gange når jeg sætter stikket i optager den strøm, og andre gange gør den ikke. Det sjove er bare at når den først er begynd at optage strøm, bliver den ved med det til du tager den ud igen. Den stopper ikke hvis du piller ved stikket så det er ikke en løs forbindelse.

Jeg har opdaget 2 ting yderligere. Når jeg starter computeren op, og når jeg kommer ind på skrivebordet kan jeg i et kort øjeblik se på batteri-ikonet nederst i høre hjørne se at den tager imod strøm.

Ydermere tror jeg at der er et program på min computer der kan have en finger med i spillet. Det hedder: Intel(R)Matrix Storage Control. (Jeg har en Acer bærbar, windows 7). Inde i den her "concole" fortæller den mig at port 0,4+5 ikke er i brug. Kun port 1 er.

Jeg håber nogen kan hjælpe!
Avatar billede Blueeyez Mester
14. marts 2012 - 22:17 #1
Har du prøvet og påvirke kablet lidt? Altså der ved transformereren der er på (Går ud fra der er) og så fra transformeren til bærbaren den del af kablet har du prøvet og påvirke den os? (Mht påvirke så er det at du bevæger ledningen.. evt holder den på en bestemt måde..
Avatar billede _et Praktikant
14. marts 2012 - 22:53 #2
Når du tilslutter en dims/bærbar til en lader/omformer vil der altid blive trukket en højre strøm i det øjeblik forbindelsen opstår - Ofte kan man oplade at en lader kan blive "slidt" og dermed ikke kan levere så meget strøm i peek. Det kan så medføre at strømforsyningen ikke starter op.

Jeg har ofte oplevet det med strømforsyninger til desktop pc'er, hvor man ofte kan høre at de klikker for mens de forsøger at starte op

Det kunne godt lyde som om det er problemet men ikke sikkert. Hvis du har adgang til en anden tilsvarende lader så prøv med den

Din Matrix Storage Control har med diskdrev og lignende at gøre

Mvh
Avatar billede JakobBG Nybegynder
15. marts 2012 - 12:55 #3
@Blueeys. Jeg har forsøgt at vrikke lidt i kablet uden held.
@_et. Det kan være du har ret. Jeg har desværre ikke adgang til en anden. Har i nogle forslag til hvordan jeg kan teste det uden selv at skulle købe én? Jeg mener.. Kan jeg f.eks. tage i El giganten med den og høre om de har et stik jeg kan prøve med?
Avatar billede _et Praktikant
15. marts 2012 - 16:24 #4
Hvis der er garanti så kontakt acer - de har en god garanti ordning.

Ellers kan du prøve ebay.com der kan du sikkert få en. ( de skriver ofte hvilke modeller de passer )
Men du skal sikre dig at spænding V(volt) er tæt på(+- 0,5v) og strømmen A(ampære) er minimum samme, mere er ok.
Du skal også være opmærksom på stiktypen mod bærbar.
Stiktypen mod 220v er et mindre problem da praktisk talt udstyr idag selv finder ud af om det er 110 eller 220 volt, og du kan derfor bare klippe stikket af og påsætte et dk stik.

Du kan også få laderer i DK men hvor, må du selv finde, men jeg ved der findes modeller som kan indstilles efter ønsket bærbar spænding.

Dk produkter er sikkert en del dyere end ebay, men sikkert også lidt bedre kvalitet.

Det kan også være stikket i bærbar, men det er en stor operation, men kan lade sig gøre hvis du er fiks med en loddekolbe
Avatar billede JakobBG Nybegynder
13. maj 2012 - 20:07 #5
Den eneste løsning jeg kunne finde var at købe en ny oplader.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester