Mulig fej installation af CPU
Hej vennerJeg har nettop installeret en intel i7 2600k 1155 socket processor i mit asus P8 z68-v/gen3 motherboard.
De to dele er kompatible så ingen problemer der.
Dette er første gang jeg forsøger mig med at bygge en PC selv, så jeg er en smule nervøs ved sagen:)
Når men da jeg havde lagt processoren i motherboardet efter anvisningerne, synes jeg at fastholdnings mekanismen på motherboardet var temmelig stram at lukke. Jeg tog derfor processoren op igen.
Jeg kan nu se, nede i selve socketen (altså der hvor processoren ligger i motherboardet)at en 4 af de små pinde der stikker op over det hele, er blevet misformet/bøjet.
Har jeg ødelagt mit motherboard nu? eller vil systemet stadig kunne fungerer? Er der nogen fare ved at samle hele systemet og sætte strøm på nu hvor jeg har konstateret de bøjede pinde?
Jeg har virkelig brug for råd.
Mange hilsner
Søren
