Avatar billede jarnail Nybegynder
07. august 2001 - 20:06 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Starte fra dos!

Er der nogen måde at starte Windows 2000 Service pack 2, fra dos? Det er pga. jeg installerede win98 på en harddisk og nu gider den ikke skifte til win 2000! Den beder hele tiden om 98! Hvis jeg prøver at installere 98 siger den at der er en fejl med Vfat! Så derfor vil jeg spørge om der er nogen måde at få startet win 2000 fra dos som man f.eks. kan i 98 ved at skrive win!
Avatar billede retaxes Nybegynder
07. august 2001 - 20:14 #1
Det kan kun lade sig gøre med 4 disketter.
Prøv om du fra din win98 kan boote til A: og skrive fdisk /mbr
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
07. august 2001 - 20:15 #2
Start en windows 2000 installation fra CD\'en og vælg installer. Når den spørger hvor den skal installere, vælger du den samme partition som før, og den vil så komme ud og spørge om den skal reparere den istedet. Det siger du ja til. Når den spørger hvad der skal repareres, synes jeg du skal vælge det hele.
Det var alt.
Avatar billede retaxes Nybegynder
07. august 2001 - 20:15 #3
Service pack skal du installere inde fra win2k.
Avatar billede thomasledet Nybegynder
08. august 2001 - 07:55 #4
der er forøvrigt ikke noget, der hedder \"dos\" i windows 2000.... windows 2000 er bygget over windows nt, og her er den skrækkelige dos afskaffet... der findes dog en slags shell, man kan bruge, når man HAR installeret skidtet...

boot fra din win2k cd... og installér derfra... det er den eneste måde, med mindre du bruger dine 4 bootdisketter, som forøvrigt følger med til en original win2k distribution...:p
Avatar billede dalle777 Nybegynder
08. august 2001 - 11:32 #5
Hvis du har disse to installeret i hver sin mappe
og 200 ligger i winnt

skriver du følgende:

c:
cd winnt
win.com
Avatar billede frock Nybegynder
08. august 2001 - 18:21 #6
Hvis du havde installeret 98 først og 2000 bagefter, ville den selv have sat det rigtigt op.

Det kan den ikke i 98 installationen, da den ikke kender 2000\'s bootmanager.

Boot på 2000 cd\'en og vælg repair - den bør kunne reparere boot sektionen.
Det kan så godt være, du ikke kan boote 98 bagefter - men det vil være et spørgsmål om at rette i c:\\boot.ini
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
08. august 2001 - 19:29 #7
dalle77>> Det mener du ikke alvorligt vel. Det er jo ikke en win9x der er tale om.
Avatar billede thomasledet Nybegynder
09. august 2001 - 12:43 #8
ej heller en winme... der er sgu ikke noget, der hedder c:\\winnt\\win.com på win2k (er jeg næsten sikker på)...
Avatar billede retaxes Nybegynder
09. august 2001 - 12:47 #9
win.com ligger under winnt/system32, lige hvad den bruges til har jeg ikke prøvet!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester