Avatar billede ZarGon Nybegynder
01. august 2012 - 10:40 Der er 5 kommentarer

For kølig cpu?

Hey Eksperten.

Jeg tror min cpu bliver alt for kold. Jeg har en Cooler Master V10 til en Intel Core i5-760 2.8ghz.

Jeg ved ikke lige helt hvordan jeg kan få linket til mine screenshots af temperaturerne, men umiddelbart er de fra -4 til 5 grader under idle og under 50% load på cpu er de omkring 10 grader. (Nogen forslag til hvordan jeg kan få 100% load på cpu og stadig kunne se temps?)

Mit problem er at jeg synes min computer kører lidt langsomt når jeg kører 2 spil ad gangen. (kører med 2 skærme) Har mistænkt min cpu for ikke at kunne trække det, men når den kun er under 50% load på det tidspunkt kan jeg ikke se fejl i det og mit gfx kort er Geforce gtx560 og der synes ikke at være problemer med grafik lag.

Kører også med 8gb DDR3 ram.

På forhånd, tak.
Avatar billede jokkejensen Novice
01. august 2012 - 11:04 #1
Du kan jo umuligt få minus grader ud af en sådan køler ? der skal noget kvælstoflignende system til. Der sidder jo bare et par fans, og noget aluminiumum i den, hvorfor det skulle kunnne lave minus grader et sted med stue temperatur forstår jeg ikke.

Og hvad er det for nogle spil du spiller ? alle med moderne motor kræver fullscreen mode, og du kan ikke på 2 skærme have 2x fullscreen games igang ?

Hvad software fortæller dig at din cpu kører på -4 grader ?

Og nej et gtx560 er måske også lidt presset hvis det er 2 større spil du, som du nævner, afvikles samtidigt..

/J
Avatar billede jokkejensen Novice
01. august 2012 - 11:05 #2
Men nej, en CPU arbejder perfekt ved -4 grader, helt op til en 40-60 (muligvis højere) grader før den overvejer at drosle lidt ned.
Avatar billede jokkejensen Novice
01. august 2012 - 11:13 #3
Sådan her skal et OC setup, og en cpu med minus grader sættes op, ikke med en 12cm fan og 1kg aluminum. for ikke at tale om 200w forbrug på en køler ?!? - desuden ville den være helt våd pga kondensvand, da den er køligere en omgivelsserne omkring

http://hothardware.com/Reviews/Core-i7-Extreme-Overclocking-with-Liquid-Nitrogen/
Avatar billede ZarGon Nybegynder
01. august 2012 - 11:17 #4
Jeg bruger Realtemp til at måle temperaturer med.

Jeg spiller Eve i window mode på den eksterne skærm og diverse skydespil såsom Blacklight Retribution, APB Reloaded, Skyrim osv. både i fullscreen og window mode (Afhængig af hvad jeg laver ved siden af)

Der er kun problemer med lag når jeg kører spillene i window mode og ja, det er fordi den så også skal trække windows i baggrunden samtidig med, men mit store problem er egentlig, at jeg føler, at computeren arbejder langsommere nu end den gjorde før med min anden "standard" køler, hvor jeg kørte med idle temps på 5 - 10 grader og load 40 - 50 grader, men problemet med den var at cpu'en blev for presset og brændte kølepastaen væk på 2 måneder og det bliver lidt dyrt i længden.
Avatar billede cyberspace Nybegynder
01. august 2012 - 12:38 #5
prøv istedet at hente speedfan det er bedre og mere præcist i sine målinger http://download.cnet.com/SpeedFan/3000-2094_4-10067444.html
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester