Min søster har fået en 5 år gammel MacBook A1181, af en sambo. Diskdrevet er dødt, og den kunne trænge til at blive formateret. Jeg er ikke den skarpeste kniv i IT-skuffen, så mit spørgsmål er, om man kan finde et eksternt diskdrev, så man slipper for at betale reparation?
Det er selve CD/DVD-drevet der er dødt. Som sagt ved jeg ikke det store om computere, så jeg er usikker på, hvilke specifikationer der skal være opfyldt for at det ville virke med et eksternt drev.
Det er jo en gammel slidt computer, så det var mest for at se om det var muligt med en lappeløsning -netop for at undgå de store udgifter. Den skal alligevel kun bruges til skrive-arbejde og itunes:-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.