22. august 2012 - 18:46Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Flytte/Ændre
Jeg har 2 selvstændige harddiske (C og D).Drev C til daglig brug. Drev D kun til Back up. C drev blev over tid langsom. Besluttede at formatere D og bygge D op til daglig brug (som C). Dette er nu gjort og kører perfekt og hurtig. Nu har jeg tænkt mig at formatere C drev og lade D drev blive til C. Kan jeg det? Hvis, hvordan?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Mit styresystem er: MS Windows 7 Ja mit nuværende (nye) der kører alt nu fra D:, som jeg gerne vil have ændret til C:. Det "gamle" C: bruger jeg ikke mere, dette drev havde jeg tænkt mig at formatere og kalde D:. Hvis det kan gøres let og elegant vil det være dejligt
Til XP proffessional. Jeg vil prøve at tage drev c ud for at se/konstatere konsekvensen af det. Du/I hører nærmere. Til CRKrogh: Tak for input, jeg tor det er rigtigt - ikke mindst udfordringer.
Tak for forslag indtil nu. Jeg tog drev D fra og startede Drev C (gammelt drev. PC startede op uden problemer. Tog drev C fra, startede op med Drev D. Efter opstart fik jeg meddelelsen: Insert disk Boot - Falilure Insert Disk System and Press Enter. Dvs. Jeg kan ikke røre Drev C (formatering) før drev D er på plads. Hvad skal jeg bruge for at følge instruktionen som PC beder om?, er det Windows 7 CD som jeg skal isætte for at drev D kan køre alene?
Jeg tror jeg har forstået, at dette drev jeg bruger nu - drev D altid vil hedde drev D. Det jeg vil frem til - med mit sidste indlæg #7- er at jeg vil have drev D til at køre selvstændig uden brug af Dev C. Kan det lade sig gøre, uden at miste allerede installeret, på drev D?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.