Jeg har bare det problem, at nogen af filerne uploades af brugere. Derfor, hvis jeg laver een eller anden form for omdøbning, så mister jeg også filens extension, og dermed vides ikke, hvilket program, det skal åbnes i...
1. Du får brugerne til at omdøbe filerne. Der er ikke noget i vejen med at opdrage lidt på brugerne. 2. Du mister ikke filendelser fordi du omdøber en fil
hvorfor omdøber du ikke filen ifm upload inden du gemmer den på serveren ?? (erstatter alle ulovlige tegn med lovlige eller sletter dem) nu ved jeg ikke hvilke serversprog du anvender med her er et forslag med PHP
I har ret. Jeg har ændret koden, så filen omdøbes til filmummret og med den oprindelige extension. Så fx vedtægter. pdf hedder på serveren 7.pdf. Det oprindelige filnavn gemmes også, så i brugerens dokumentoversigt, står der stadig vedtægter.pdf. Hvis han klikker på den, åbnes filen 7.pdf. Men det kan godt gå. Så må brugeren omdøbe, hvis filnavnet skal ændres igen...fx hvis han skal maile den til nogen osv. og gerne vil have det beskrivende navn på den vedhæftede fil.
Tak for hjælpen. De af jer, dr gerne vil have point; lav et svar, så uddeler jeg på baggrund af en fordeling blandt kommentarerne... Tak igen :-)
Tak for jeres hjælp. Jeg har sørget for at ændre filnavnene, og det spiller bare. Dermed ingen æ,ø,å i disse. Gemmer så det uploadede filnavn i et andet felt, som bekriver filen i oversigten for brugeren - det ser ud for dem, som om det er filnavnet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.