Avatar billede Basse25 Novice
21. februar 2013 - 13:41 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Sum xx antal kolonner ud fra et kriterie

Hej

Jeg kunne godt tænke mig at få hjælp til følgende: Jeg har 12 kolonner(måneder) med tal i alle felter. Jeg ville gerne lave en formel, hvor jeg taster et tal i en celle f.eks. 2 og så lægges der 2 kolonner sammen, hvis jeg taster 3 lægger den 3 kolonner sammen, 4 - 4 kolonner osv., således at summen af antal kolonner styres af en enkel celle. Jeg kan lave formlen med en hvis.formel, men findes der andre måder at lave sådan en formel på?

På forhånd tak.
Avatar billede Slettet bruger
21. februar 2013 - 18:28 #1
Der er mange måder at gøre det på, for eksempel:

=SUM($A$2:INDEKS($A$2:$L$2;;$A$4))

hvis du har dine data i A2:L2 og tallet for antal måneder (fra januar) der skal summeres i A4.

Hans
Avatar billede Basse25 Novice
22. februar 2013 - 09:52 #2
Det virker bare lige efter hensigten:-) - Tusind tak for hjælpen. Vil du sende et svar, så jeg kan give dig point?
Avatar billede Slettet bruger
22. februar 2013 - 10:00 #3
OK.
Hans
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester