04. juni 2013 - 07:56Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Cpu Fan Error
Når jeg starter min computer siger den cpu fan Error, og så kommer den med en måling og jeg kan se den er helt oppe i forhold til de andre. Den kører 400 rpm og de andre kører 600 og 1000 rpm
Håber i kan hjælpe mig, for jeg er bange for at det kan skade min computer
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Slettet bruger
04. juni 2013 - 09:19#1
kunne være noget helt andet der er årsag til det
man kan komme ud for en indstilling hvis den kører via bios er forkert mne min umidekbare mistanke var som det første at køleren sidder ikke rigtigt eller kølepastaten er tørret ud eller dækker ikke som den skal derved kompenserer køleren ved at køre hele tiden
jeg ved ikke engang om der er kølepasta i, men hvad sker der hvis jeg bare tænder op uden at gøre noget ved det, og hvilke konsekvenser har det, men det der undrer mig er hvorfor er det kun den ene når de 2 andre ikke gør
Mener hvis du resetter din bios til default, så burde den køre normalt igen. Du kan tjekke din temperatur med et egnet program. Speccy eller Siw home edition kan i hvert fald dette.
Jeg har resat problemet er der stadig, og min tempra tur er ca. 30- 35 grader på alle kerner når jeg bare har speccy åben. Men hvis det er noget med mit kølepasta, hvorfor er det så kun på en af Fansne???
Ohh shit nu kom det igen, kom det igen, jeg tror faktisk det kom ved at jeg kom til at gøre noget inde i mit speedfan? hvad skal alting stå på derinde for at det køre normalt???
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.