19. juni 2013 - 20:06Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Medion Erazer X7820 bærbar - problem med trådløst netkort.
Hej,
Jeg har en bærbar - Medion Erazer X7820 (kender en der har samme problem med denne bærbare - og det har været der fra de blev pakket ud - min for en uge siden). Problemet er den ved brug ofte bliver smidt af det trådløse net (i gennemsnit hver 2-3 time ved kontinuerligt brug). Problemet er der ikke med LAN tilslutning.
Ofte kan man læse problemet ved at trykke "løs forbindelsesproblemer". Men andre gange fungerer dette ikke, og får at vide, at netkortet er deaktiveret. Det kan jeg for det meste aktivere igen, men andre gange må jeg genstarte, før det virker igen.
Computeren kører med Win8.
Er der andre der har samme computer eller problem?
har du prøvet at tjekke om der evt er driver opdatering til kortet?
Er Windows indstillet, så den ikke må lukke for strømmen til det trådløse netkort? Ved ikke om Win 8 er på samme måde som de andre systemer, men i enhedshåndtering kan man under egenskaber for kortet fjerne tjektegnet at windows må lukke for strøm for at spare på denne.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.