Avatar billede Waldorff Nybegynder
17. august 2013 - 12:35 Der er 4 kommentarer

NB

hej jeg har et lille problem , har lige fået sat en corsair H70 i og det funger fint nok men nu bliver min NB over 70 grader og kan virkelig ikke forstå hvorfor den gør det , kan det ha noget af gøre med strømmen , for har kigget lidt på HW monitor og der siger den under 12V at den ikke er i nærheden af kommme op på de 12v den burde :S håber nogen har en forklaring :)
Avatar billede claes57 Ekspert
17. august 2013 - 13:28 #1
du skal gå alle ledninger til motherboard igennem en gang til - dels fra blæseren, men også dem fra strømforsyningen, og tjek med manual, at du har fået dem alle isat korrekt.
Avatar billede Slettet bruger
17. august 2013 - 13:46 #2
e´t gæt

du har ikke fordelt pastaen på cpu

http://www.youtube.com/watch?v=slCDt9r2wm8

m.v.h
Avatar billede Waldorff Nybegynder
17. august 2013 - 13:52 #3
det sku man heller ikke da det er på kølerhovdet fra frabrikken så det er bestemt ikke derfor :) men har snakket lidt med en om det og han tror måske det ku være fordi der ikke kommer nok volt , altså 12V for den siger der er under 3 :S
Avatar billede sonalias Seniormester
19. august 2013 - 10:46 #4
Din CPU skal ikke have 12V
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester