28. august 2013 - 15:17Der er
32 kommentarer og 1 løsning
3 TB Western Digital Harddisk genkendes som 800 GB I Bios
Hey
Jeg har lige købt en ny harddisk, en Western Digital WD30EFRX Red 3TB SATA og har sat den i min maskine, men den bliver genkendt som en harddisk på 800 GB i BIOS.
Din bios kna ikke finde ud af at håndter så store sectorer som der er på en 3tb disk. Umiddelbart tror jeg ikke der er lavet en bios der afhjælper dit problem.
Tror det har noget med dit chipset på bundkortet at gøre også.
Windows kan ikke se en HDD som er større end 2.2TB. Der er 2 muligheder. Lav hele disken om, i Diskhåndtering, venstre side, til en GPT disk, eller lav først en parrtition under 2TB og derefter en eller flere.
Synes godt om
Slettet bruger
28. august 2013 - 16:00#6
Ps. GPT formateres normalt med NTFS. GPT afløser med tiden MBR.
Ja så har du jo frit valg. Jeg ville selv vælge at lave disken om til GPT og der efter lave de ønskede partitioner. Umiddelbart vil du ikke mærke forskel, men hvis du senere vil have mere end 4 primære partitioner, så kan det lade sig gøre under GPT.
Det er jo godt nok. Så er det vel bios. Jeg kan ikke vurdere, om en HBA (host bus ababter) som vist fra WD-linket kan løse problemet. Du bliver nok nød til, at kontakte HP support og høre deres mening.
En bondegård? jo i overført betydning. Jeg har set et par af HP´s egne HBA kort, og de koster lige så meget som et udmærket bundkort. Men om man kan køre med andre, og billigere mærker, ved jeg ikke. HP support vil da formodenlig gerne oplyse dig om, hvad du kan gøre. Men hvis du ellers er tilfreds med din computer, er det nok værd at overveje, om du ikke skulle bytte med en eller anden og få en 2TB i stedet? Men nu kan du jo høre hos HP, for med de priser vi taler om her, skal jeg ikke råde til noget. Min viden er ikke stor nok desværre.
Synes bare det er underligt når maskinen ikke er ret gammel og har ikke lige penge mærket bundkort lige nu :/
Men tak for hjælp ihvertfald, så må jeg dele point ud :)
Synes godt om
Slettet bruger
29. august 2013 - 17:23#28
Har du prøvet at opgradere bios? Måske det kunne hjælpe? Angående point, jeg samler ikke på point, og ingen andre har gjort meget for at hjælpe, så jeg synes, at du bare selv skal lægge et svar.
Ja ville gerne opgradere BIOS, for tror faktisk det er der hunden ligger begravet, men er igang sammen med Western Digital og finde ud af noget, de vil have jeg først tester harddisken og sender rapporten før de vil fortsætte - Så de ved at disken virker som den skal inden vi finder ud af mere.
Og så skal jeg ringe til HP og høre deres teknikkere om de har en update til deres BIOS som åbner for harddiske på 3 TB, for på deres webside er der en BIOSupdate, men der står ikke den korigerer dette.
Er sku bare så ræd for at køre BIOSupdate, har prøvet det for mange år siden og der døde motherboardet he he - Men der er vist noget om at man kan nulstille BIOS nu hvis det går galt ik ?
Og mange tak skal du have
Synes godt om
Slettet bruger
30. august 2013 - 11:25#30
Godt nok, så er der da gang i problemløsninger. Jeg kan godt forstå din bekymring vedrørende bios update. Du skal vide præcis hvilket nummer din bios har, men har du det, skulle det ikke gå galt. Det er mere sikkert nu til dags, så det går nok. Og når du har fat i HP, så spørg dem for en sikkerheds skyld.
Ja, når jeg snakker med HP, så beder jeg dem emaile mig den jeg skal bruge hvis de har den, og programmet jeg skal bruge til at updatere BIOS'n med, på den måde må det jo blive den rigtige, og ellers er det jo så HP der har fucket det op he he
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.