Avatar billede jcr18 Professor
30. oktober 2013 - 22:42 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Genie 9 pro

Hej. Efter at have kasseret norton ghost 14 samt droppet acronis, har jeg nu fået øje på programmet Genie 9 pro. Er der nogen der har gjort sig nogle personlige erfaringer med programmet? Og især en 100% genskabelse af den originale windows installation? Kunne være rart ikke at skulle igennem hele dynen af geninstallationer af windows og diverse programmer samt partitioner.
Avatar billede FinnRasmussen Ekspert
31. oktober 2013 - 09:59 #1
Jeg er meget glad for Acronis. Den kan netop det du efterlyser. Jeg er nysgerrig efter, hvorfor du har droppet den.

Venlig hilsen
Avatar billede jcr18 Professor
31. oktober 2013 - 12:08 #2
Jeg mindes der var forskelligartet problemer for en del år tilbage. Husker dem dog ikke i detaljer. Har så forleden downloaded trialversionen, men den går simpelthen ikke i gang med at tage backup når jeg klikker på knappen.
Jeg prøver lige èn gang til for at se om det lykkedes.
Avatar billede jcr18 Professor
31. oktober 2013 - 13:41 #3
Det ser ud til at lykkes denne gang. Vil lige høre dig af om man kan "genskabe" hovedinstallationen af windows uden CD-rom eller skal man oprette en bootrom? Jeg er også meget i tvivl om man SKAL recover til præcis den samme disk eller om man frit kan lægge den oprindelige windowsinstall over på en hel ny disk? Hvad siger din erfaring dig der?
Avatar billede FinnRasmussen Ekspert
31. oktober 2013 - 18:55 #4
Acronis fra 2010 kan oprette en ekstra partition på harddisken og boote fra den med F11 tasten.
Det virker, hvis der er tale om en Windows fejl, men ikke hvis harddisken får en fysisk fejl.
Acronis har ladet mig oprette en boot usb-stick med den fulde version af programmet, og jeg lægger image på en anden harddisk. Ved fysisk nedbrud, kan jeg købe en ny harddisk og lægge image tilbage på den.
Jeg har også klonet min Windows 7 installation med alle programmer til en PC nr. 2. Det krævede nye drivere til hardwaren og en ekstra OEM licens fra Microsoft, men det var meget nemmere end at installere alt fra bunden.

Venlig hilsen
Avatar billede jcr18 Professor
01. november 2013 - 00:59 #5
Lyder ok. Jeg har nu igen forsøgt at lave en backup af hele styresystemet, altså c-drevet og...............ja så har jeg problemet igen. Den laver ikke backuppen!!  Hmmm......programmet analyserer partionen og viser til venstre for cancel knappen TIME LEFT: CALCULATING og sådan står den i over 2 timer. Helt galt!
Nu her hvor jeg sidder med problemet (igen) mindes jeg faktisk at det var samme problemstilling for år tilbage hvorfor jeg  droppede det.
Avatar billede FinnRasmussen Ekspert
01. november 2013 - 12:12 #6
Det problem er jeg ikke stødt ind i, så jeg kan ikke gætte, hvad der er galt.
Jeg har en Windows partition på 60 GB, som indeholder styresystem og programmer. Dokumenter og billeder ligger på andre partitioner.
Acronis bruger 6 minutter på at lave et image af partitionen, så eksempelvis burde den kun bruge ca. 60 minutter på en 600 GB partition. Ikke forstået.

Venlig hilsen
Avatar billede jcr18 Professor
01. november 2013 - 17:45 #7
Det lyder som den tid et godt program normalt vil tage. Jeg har ikke fået mere tillid til acronis efter overstående problemer og kikker nu efter noget ala Genie 9 - Easeus Todo backup og andre muligheder. Lægger du lige et svar:)
Avatar billede FinnRasmussen Ekspert
01. november 2013 - 19:12 #8
Tag selv point. Vi fandt jo ingen løsning.
Venlig hilsen
Avatar billede jcr18 Professor
01. november 2013 - 20:41 #9
Hey. Du har brugt tid på mit problem og jeg samler ikke på point. Ønsker du dem ikke alligevel?
Avatar billede FinnRasmussen Ekspert
01. november 2013 - 23:48 #10
Nej tak, jeg samler heller ikke. Jeg er bare glad for at der findes et forum, hvor en masse viden kan deles mellem brugerne.
Venlig hilsen
Avatar billede jcr18 Professor
06. november 2013 - 17:36 #11
Ditto her.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester