Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.932 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Bush donerer milliarder til cybersikkerhed

USA sender 6,7 milliarder kroner i retning af cyberspace. Pengene skal gå til en øget indsats for IT-sikkerhed. Blandt andet skal de bruges til at finansiere, at erhvervsliv og forskningsmiljøer finder sammen.

28. november 2002 kl. 09.22 | læs »

IT-branchen går glip af jule-boom

De første tegn i markedet tyder på, at den ellers så sikre stigning i salget af IT-produkter mod slutningen af året i år vil udeblive. Stordistributøren Tech Data melder endda om svagt faldende salg.

28. november 2002 kl. 08.18 | læs »

IT-tyverier for en halv milliard om året

Hvert år bliver der stjålet computere og andet IT-udstyr for en halv milliard kroner herhjemme. Hver tredje computer forsvinder fra en arbejdsplads uden tegn på indbrud, konkluderer en ny rapport.

27. november 2002 kl. 16.38 | læs »

Lille justering kan stoppe virusepidemier

En engelsk forsker hos Hewlett-Packard mener, at virusepidemier kan bremses ved at begrænse antallet af e-mails, som hver enkelt computer kan sende på én gang.

27. november 2002 kl. 13.48 | læs »

Onsdagens aviser om IT

Ingen regler for farlig mobilbrug på tankstationer. Amter truer med EPJ-udsættelse. Fejl sender netgigant til tvangsopløsning.

27. november 2002 kl. 10.20 | læs »

Døve kan tale mobilt med ny software

Et nyt program fra Israel gør det muligt for døve og hørehæmmede at kommunikere via mobiltelefon. Programmet generer en 3D-figur, der overordentligt tydeligt bevæger munden i takt med samtalepartneren, så samtalen kan mundaflæses. Det kræver dog i første omgang, at den døve sidder foran en computer.

26. november 2002 kl. 15.58 | læs »

SAP køber SAP-system af KMD

SAP's danske afdeling har købt sit nye lønsystem af KMD. Systemet har KMD udviklet til netop SAP's HR-modul. Købet er derfor noget af en blåstempling, mener KMD.

26. november 2002 kl. 13.44 | læs »

Intel hæver prisen på flash-memory

Stigende efterspørgsel får Intel til at hæve priserne på flash-hukommelse med op til 40 procent fra årsskiftet. Markedet for flash-hukommelse er blandt de hurtigst voksende netop nu.

26. november 2002 kl. 11.15 | læs »

Kopisikring af cd'er kan ødelægge afspillere

Flere forbrugere klager over, at de har problemer med at afspille cd'er med kopisikring. Det skyldes, at kopisikringen ikke kan forenes med de afspilningsstandarder, som der ellers er enighed om i pladebranchen. Falsk varebetegnelse, mener kritikere.

26. november 2002 kl. 09.07 | læs »

Forskerpark fyrer hver fjerde

Den københavnske forskerpark Symbion har fyret hver fjerde medarbejder. Parken skal tilpasses markedet, der er i krise. Samtidig går Symbion i gang med at bygge nye kontorer, der skal lejes ud for at få flere penge i kassen.

25. november 2002 kl. 14.41 | læs »