Døve kan tale mobilt med ny software

Et nyt program fra Israel gør det muligt for døve og hørehæmmede at kommunikere via mobiltelefon. Programmet generer en 3D-figur, der overordentligt tydeligt bevæger munden i takt med samtalepartneren, så samtalen kan mundaflæses. Det kræver dog i første omgang, at den døve sidder foran en computer.

Med en ny type software vil døve og hørehæmmede fremover blive i stand til at anvende mobiltelefoner, hvis de øver sig ihærdigt og med flid og tålmodighed.

Israels største mobiloperatør, Cellcom, har nemlig sammen med iværksætter­virksomheden Speech­View lanceret et nyt program for døve.

Systemet fungerer via programmet LipCcell, der skal installeres på den hørehæmmedes computer, som så skal tilsluttes brugerens mobiltelefon.

Når den døve får et telefon­opkald generer programmet en 3D-figur på computerskærmen efter samtalepartnernes stemmeklang.

Skal mundaflæse

Den computeranimerede figurs læber bevæger sig næsten i realtid med samtale­partneren i den anden ende af røret.

Det betyder, at den døve kan mundaflæse samtalen, mens han dog selv må tale i røret.

I første omgang kan systemet alene anvendes via en computer. Det er dog planen, at softwaren med tiden skal kunne installeres på diverse bærbare apparater som for eksempel mobiltelefoner eller håndholdte computere.

Det nye program kommer til at koste i omegnen af 1000 kroner på det israelske marked, og de to selskaber har så stor tiltro til, at verdens døve og hørehæmmede vil tage det til sig, at de på forhånd har udtaget verdenspatent på produktet.

Det kræver dog en del træning og tilvænning, før man kan mundaflæse figuren på skærmen, og derfor anvender CellCom også forskellige farveskift på figurens næse og kinder.

Farven til forskel

Det skal hjælpe 'lytteren' med til at kende forskel på lyde, der på læberne ser ens ud. Farvesystemet har ifølge CellCom højnet testpersonernes genkendelse fra 35 procent til 85 procent.

Når tilvænningen er sket, er der i princippet ingen grænser for de sprog, som programmet kan oversætte til mundbevægelser, erklærer CellCom.

Selskabet har kontakt med interesserede distributører i Storbritannien, Holland og Belgien, hvor SpeechViews hovedaktionær, Baan, har hjemme.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S