IT-tyverier for en halv milliard om året

Hvert år bliver der stjålet computere og andet IT-udstyr for en halv milliard kroner herhjemme. Hver tredje computer forsvinder fra en arbejdsplads uden tegn på indbrud, konkluderer en ny rapport.

Der stjæles IT-udstyr fra arbejdspladser og private hjem for omkring en halv milliard kroner om året herhjemme, viser en undersøgelse, som IT-firmaet Gigasoft har udarbejdet. Gigasoft udvikler selv elektronisk beskyttelse af hardware.

Ud fra tal fra forsikringsselskaber og politi vurderer Gigasoft, at computertyverierne sammenlagt koster det danske samfund en milliard kroner om året. Beløbet fordeler sig til en halv milliard til genkøb af udstyr og en halv milliard i afledte omkostninger.

50.000 pc'er forsvinder

Gigasoft er via de indsamlede oplysninger nået frem til, at der sammenlagt vil være blevet stjålet 50.000 computere herhjemme, når året er omme.

Gigasoft skønner, at 70 procent af de stjålne computere forsvinder ved deciderede indbrud, mens resten bliver fjernet fra virksomheder, uden at der er begået indbrud.

Hver fjerde virksomhed har ifølge Gigasoft oplevet, at IT-udstyr er fjernet, uden at der er blevet brækket døre eller vinduer op.

Derfor skal forsikringsselskaberne hvert år op med omkring 300 millioner kroner for stjålet IT-udstyr, viser rapporten.

Den konkluderer også, at en stor del af de stjålne computere bliver solgt videre til almindelige danske familier på brugtmarkedet på grund af danskernes "flossede moral", som Gigasoft udtrykker det.

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS