Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.929 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Nu er Yahoo mere værd end Microsofts tilbud

Finansmarkedet tror, at Microsoft er klar til at hæve prisen for Yahoo. Det har sat så meget fut i Yahoo-aktien, at Yahoo nu faktisk er mere værd end det beløb, som Microsoft har tilbudt.

08. februar 2008 kl. 09.31 | læs »

Halv million danskere kan spare stort hos TDC

Er du bredbåndskunde hos TDC, kan du måske spare helt op til 1.560 kroner om året ved at løfte røret og ringe til selskabet.

08. februar 2008 kl. 08.23 | læs »

International bevågenhed på Pirate Bay-sagen

Toneangivende internationale medier har kastet sig over Pirate Bay-sagen, efter Computerworld har afsløret, at musik-organisationerne har foranlediget en blokering af netadgangen til sitet.

07. februar 2008 kl. 12.58 | læs »

Ericsson overtager TDC's mobilnet

Opdateret: TDC overlader sit mobilnet til Ericsson. Flere hundrede medarbejdere bliver berørt. "En fordel for TDC," mener topchef Jens Alder.

07. februar 2008 kl. 09.41 | læs »

Yahoo: Vi har andre muligheder end Microsoft

Yahoos ledelse bryder flere dages tavshed efter Microsofts købstilbud i sidste uge. "Vi overvejer en vifte af alternativer," lyder beskeden.

07. februar 2008 kl. 09.03 | læs »

Kort nyt: Profdoc køber Ascott Software

05. februar 2008 kl. 15.28 | læs »

Murdoch afviser joker-rolle i slaget om Yahoo

Mediemogulen Rupert Murdoch afviser blankt, at han vil træde til som Yahoos frelsende engel og redde selskabet fra at ende som en del af Microsoft.

05. februar 2008 kl. 10.58 | læs »

Kort nyt: Zepto Danmark køber Zepto Norge

04. februar 2008 kl. 13.41 | læs »

Google kaster sig ud i kampen om Yahoo

En fusion mellem Microsoft og Yahoo vil kaste hele udviklingen af internettet lige lukt i favnen på Microsoft, lyder det fra Google, der med næb og kløer vil bekæmpe Microsofts overtagelsesforsøg.

04. februar 2008 kl. 09.03 | læs »