Desperate Yahoo-topchefer sagde ja til Microsoft

I al hemmelighed accepterede Yahoos topchefer efter massivt pres fra rasende aktionærer Microsofts opkøbs-tilbud. Rend og hop, svarede Microsofts Steve Ballmer.

Artikel top billede

To uger efter, at Microsoft formelt trak sit opkøbs-tilbud på Yahoo tilbage, holdt Microsoft-topchef Steve Ballmer et hemmeligt møde med Yahoo-stifter Jerry Yang og Yahoo-formand Ron Burkle.

Det skete 17. maj, hvor de to Yahoo-topfolk - der var under massivt pres fra rasende Yahoo-aktionæer – meddelte, at de alligevel var villige til at sælge selskabet til Microsoft for 33 til 34 dollar per aktie.

Microsoft havde ellers trukket sig, fordi de to Yahoo-spidser ikke ville sælge for mindre end 37 dollar per aktie, mens Microsoft tilbød netop 33-34 dollar per aktie.

Sammenlagt betød det, at de to Yahoo-bosser i det desperate knæfald med et slag hakkede 29 milliarder kroner af prisen på selskabet.

Oplysningerne stammer fra Wall Street Journal, der citerer unavngivne kilder for oplysningerne.

Steve Ballmer afviste imidlertid blankt Yahoo-topchefernes tilbud. Det skete med meddelelsen om, at Microsoft i stedet ville fokusere på en mindre ambitiøs overtagelsesplan møntet alene mod Yahoos søgeforretning.

Det har netop nu vist sig, at Microsoft i stedet arbejder intenst på at indgå et partnerskab med pengestærke medieselskaber, som Microsoft forsøger at gøre interesserede i en luns af Yahoo. Det kan du læse mere om her.

Yahoo-jubel: Ballmer har lilla t-shirt på

Wall Street Journal skriver, at Steve Ballmer og Jerry Yang ved flere lejligheder holdte hemmelige møder for at drøfte Microsofts overtagelse af Yahoo.

Først efter flere møder lykkedes det imidlertid Steve Ballmer at vride en pris ud af Jerry Yang. Det skete på et møde i Jerry Yangs private jet-fly i lufthavnen i Seattle, Microsofts hjemby.

Yahoos folk bemærkede med glæde, at Steve Ballmer var iført en polo-t-shirt i lilla, som er den dominerende farve i Yahoos logo.

Steve Ballmers humør faldt imidlertid, da Jerry Yang præsenterede ham for sin pris på 37 dollar per aktie, og parterne rejste hjem med uforløst sag.

På et senere møde i slutningen af marts sagde Steve Ballmer så til Jerry Yang, at Microsoft trak sit tilbud tilbage: ”Vi er færdige,” sagde han.

Først troede Jerry Yang ifølge Wall Street Journal, at der var tale om et forsøg på at presse prisen ned. Han blev imidlertid klar over, at det var alvor, da Microsoft kort tid efter udsendte en officiel meddelelse om, at selskabet trak tilbuddet tilbage. Meddelelsen kan du læse her.

Derefter fulgte et regulært stormvejr for Jerry Yang, der blev mødt med rasende aktionærer, mens bestyrelsesformand Ron Bostock forsøgte at lokke Steve Ballmer tilbage til forhandlingsbordet.

Det lykkedes, men her kunne Steve Ballmer kort meddele, at Microsoft ikke ville genfremsætte et tilbud på hele Yahoo.

Ifølkge Wall Street Journal mødtes Steve Ballmer og Jerry Yang en uge senere til en runde golf i delstaten Montana. Tonen var venlig.

”De vurderede, at vi havde ligeså meget brug for dem, som de havde for os. Men de tog fejl,” lyder vurderingen fra en Microsoft-kilde i avisen.

Yahoos aktiekurs faldt i går til under 20 dollar per aktie.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S