Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.824 artikler på Computerworld

Dan Jensen

SKI annullerer milliard-udbud på grund af fejl

På grund af en fejl annullerer SKI med omgående virkning et af sine helt store it-udbud i milliard-klassen. Ny version af kæmpe-udbuddet er på trapperne.

16. januar 2023 kl. 10.14 | læs »

USA siger nej til flere kæmpeindkøb af miltære HoloLens: Vil have løst problemer med kvalme og søsyge først

Den amerikanske kongres siger nej til den amerikanske hærs ønske om at købe tusindvis af HoloLens-briller for yderligere 2,8 milliarder kroner.

13. januar 2023 kl. 10.19 | læs »

Droppede Microsoft Teams på grund af Schrems II-bekymringer: Nu har Stockholm Kommune fundet en løsning

Stockholm Kommune har omsider fundet en løsning et år efter, at kommunen droppede Microsoft Teams. Det nye setup har krævet en del konfigurering. Se opsætningen - og hvad løsningen kommer til at koste kommunen.

13. januar 2023 kl. 09.44 | læs »

Apple skærer voldsomt ned for Tim Cooks årsløn: Bliver næsten halveret

Apple-topchef Tim Cooks årsløn bliver næsten halveret i 2023. Se her, hvad han må nøjes med at få i lønposen i 2023.

13. januar 2023 kl. 08.30 | læs »

Den kinesiske stat i gang med at overtage ‘gyldne aktier’ i dele af to af Kinas største it-selskaber

Den kinesiske stat vil overtage særlige ‘gyldne aktier’ i dele af to af verdens største it-selskaber. De gyldne aktier vil sikre Kina stor kontrol.

13. januar 2023 kl. 08.02 | læs »

Danske kryptoinvestorer skjuler deres gevinster for skat i stor stil - risikerer fængsel

Danske krypto-investorer indberetter ofte ikke deres gevinster til skat. Skatteeksperter anbefaler, at handler meldes til skattestyrelsen.

13. januar 2023 kl. 06.35 | læs »

Morgen-briefing: Salling Groups onlinesatsning koster masser af medarbejdere jobbet / Elon Musk optaget i Guiness Rekordbog / Visma køber op i Tyskland for første gang

Salling Groups onlinesatsning koster masser af medarbejdere jobbet. Elon Musk optaget i Guiness Rekordbog. Digitaliseringsminister Marie Bjerre vil ‘have borgernes ryg’. Visma køber op i Tyskland for første gang. Pc-værksted får penge i Løvens Hule.

13. januar 2023 kl. 06.15 | læs »

Stiger markant: Prisen for at udskifte to af statens vigtigste it-systemer buldrer i vejret

Det bliver markant dyrere end forventet at udskifte to af statens centrale - men 30 år gamle - it-systemer.

12. januar 2023 kl. 11.15 | læs »

Her er verdens største pc-leverandør lige nu: Største leverandør sidder på næsten 25 procent af markedet

En bestemt pc-producent sælger for tiden bedre end alle andre - både når det gælder bærbare og stationære computere. Se ranglisten over de største selskaber lige nu.

12. januar 2023 kl. 09.30 | læs »

Pc-salget styrtdykker - nedgang ventes at fortsætte i den kommende tid

Det globale pc-salg styrtdykker, og der er ingen udsigt til, at udviklingen vender foreløbig.

12. januar 2023 kl. 08.30 | læs »