Fra på mandag skal Facebook-ejer Meta betale en daglig bøde på en million kroner i Norge

Det norske Datatilsyn begynder mandag at udstede dagbøder til Meta på en million norske kroner for misbrug af persondata.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Fra mandag skal Meta - der står bag Facebook og Instragram - betale en million norske kroner i bøde hver eneste dag i Norge.

Sådan lyder det fra det norske Datatilsyn, der mandag begynder at udstede dagbøder til Meta for manglende overholdelse af de norske dataregler.

Det sker efter, at det norske tilsyn i midten af juli meddelte Meta, at selskabet skulle skrue ned for sin datahøst på brugerne.

Blandt andet krævede det norske tilsyn her, at Meta skulle stoppe med at logge brugernes fysiske placering med henblik på at præsentere målrettede reklamer for dem.

Meta fik dengang til 4. august til at rette ind. Men det er ikke sket, meddeler Datatilsynet.

“Vi mener fortsat ikke, at Meta har vist os, at de følger beslutningen, og derfor vælger vi at udstede tvangsbøder,” siger sektionschef i det norske tilsyn, Tobias Judin, til norske VG.

I første omgang vil Meta blive præsenteret for dagbødewr frem til 3. november. - altså i alt 81 dage.

Meta har allerede til byretten i Oslo anmodet om opsættende virkning - altså at bøderne udsættes til en eventuelt domsstol har truffet afgørelse i sagen.

“Men vi mener ikke, at der er grundlag for en udsættelse,” siger sektionschefen.

Det norske datatilsyn mener, at netop kommerciel overvågning af brugerne er blandt de største trusler på internettet i dag.

“Når Meta bestemmer, hvilke annoncer, man ser, bestemmer de også, hvilket indhold, man ikke ser. Det påvirker ytrings- og informationsfriheden i samfundet,” har det tidligere lydt fra det norske tilsyn.

I begyndelsen af juli afgjorde også EU’s øverste domstol, at Meta ikke må høste brugerdata til adfærdsbaseret annoncering.

I december sagde datatilsynet i Irland (DPC), hvor Meta har sit europæiske hovedkvarter, at firmaet skal stoppe med adfærdsbaseret annoncering.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S