Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.838 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Et af Danmarks største advokathuse har kulegravet Waoo-direktør Jørgen Stensgaards forhold op til hans fyring

Et af Danmarks største advokat-firmaer har i efteråret i al hemmelighed gennemgået Waoo-direktør Jørgen Stensgaards forhold, som første til hans pludselige fyring fra stillingen som topchef i Waao.

28. oktober 2020 kl. 09.47 | læs »
1

Kortlægning: Cyber-kriminelle handler i stor stil med skræddersyede cyberangreb

Velorganiserede kriminelle grupper køber og sælger i stigende omfang hackerværktøjer, data og skræddersyede angreb til hinanden.

28. oktober 2020 kl. 08.48 | læs »

AMD køber konkurrenten Xilinx for 225 milliarder kroner: Kan blive seriøs udfordrer til Intel

Chip-giganten AMD køber konkurrenten Xilinx i kæmpe-handel, der kan gøre AMD til en seriøs udfordrer til Intel på det voksende marked for chip til datacentre.

27. oktober 2020 kl. 14.49 | læs »

E-boks på vej til Bahrain: Vil 'indfri det store digitaliserings-potentiale i regionen'

Med ny partneraftale er e-Boks på vej til Bahrain. “Vi har nu muligheden for at indfri det store digitaliserings-potentiale i regionen,” lyder det fra topchef Ulrik Falkner Thagesen.

27. oktober 2020 kl. 12.56 | læs »

Se Waoos forklaring: Derfor har selskabet fyret topchef Jørgen Stensgaard med omgående virkning

Waaos bestyrelse opsiger fiberselskabets topchef, Jørgen Stensgaard, der fratræder med omgående virkning. Se hele forklaringen fra Waao her.

27. oktober 2020 kl. 09.44 | læs »

Waoo straks-indsætter ny CEO efter pludselig fyring af Jørgen Stensgaard

Fiberselskabet Waoo indsætter finansdirektør Dorthe Winther Olsen som ny CEO efter topchef Jørgen Stensgaard med omgående virkning er fratrådt.

27. oktober 2020 kl. 08.53 | læs »

DanOffice køber aarhusianske Npvision Group: Ser store muligheder i markedet for brugt it-udstyr

Svendborg-selskabet Danoffice IT overtager aarhusianske Npvision, der er specialiseret i opkøb og salg af brugt it-udstyr.

26. oktober 2020 kl. 15.49 | læs »

Visma samler Visma Dataløn og Proløn under samme ledelse: Proløn-direktør Finn Conradsen fratræder som CEO

Godt et år efter opkøbet af Randers-selskabet Proløn, samler moderselskabet Visma nu Visma Dataløn og Proløn under samme ledelse og samme it-platform. Proløn-direktør Finn Conradsen fratræder som CEO for selskabet.

26. oktober 2020 kl. 13.04 | læs »

Skat gør klar til mangeårigt kæmpeudbud til mere end kvart milliard kroner

Skat sender central kæmpeopgave til mere end en kvart milliard kroner i udbud. Opgaven håndteres i dag af KMD, der tidligere har budt langt under udbudsprisen.

26. oktober 2020 kl. 09.58 | læs »

HPE fyrer medarbejdere i Danmark

HPE opsiger medarbejdere i Danmark som en direkte konsekvens af corona-krisen.

26. oktober 2020 kl. 09.27 | læs »