IBM klar med verdens første 2-nanometerchip

IBM er klar med verdens første 2-nanometerchip, der kommer til at bestå af 50 milliarder transistorer, som pakkes ned på samme areal som en fingernegl.

Artikel top billede

2nm wafer fra IBM.

IBM er klar med verdens første 2-nanometerchip, der bliver noget af en kraftkarl i ministørrelse.

Med sin nye produktionsmetode er det lykkedes for selskabet at presse 50 milliarder transistorer ned på chippen, der er på størrelse med en fingernegl.

Hver transistor består af tre nanosheets med en bredde på 40nm og en højde på blot fem nm. Det er til sammenligning samme højde som to DNA-strenge.

“Øgning af antallet af transistorer per chip kan gøre dem mindre, hurtigere, mere driftssikre og effektive,” lyder det fra IBM.

Det er blot fire år siden, at IBM præsenterede selskabets første 5nm-baserede chip, som også dengang var noget af en revolution.

Det kan du læse mere om her: IBM-gennembrud fører til 5nm processorer: Kan forbedre din batterilevetid markant.

Den nye chips performance er ifølge IBM 45 procent bedre end de mest avancerede chip, som vi kender i dag, som er produceret efter 7nm produktionsmetoden.

Strømforbruget i den nye 2nm-chip er desuden væsentligt lavere, lyder det fra IBM, der peger på, at strømbesparelsen er hele 75 procent lavere end for tilsvarende 7nm-chip.

Telefoner skal blot oplades hver fjerde dag

Fordelene herved er mange.

IBM peger blandt andet på, at det vil være muligt at forlænge batterilevetiden for smartphones betydeligt med den nye chip.

Det vil betyde, at man vil kunne nøjes med at oplade sin telefon hver fjerde dag.

Den nye 2nm vil desuden kunne reducere datacentres strømforbrug markant, hvis alle servere i datacenter skifter til 2nm-baserede processorer.

Hertil kommer, at pc’er og computer vil kunne få et betydeligt spark fremad med de nye 2nm-baserede chip. Det gælder både performance, regnekraft og generelt muskelkraft.

Apple lancerede fornylig sine første 5nm-baserede processorer, nemlig M1 og A14.

Det kan du læse mere om her: Test: Brutal magtdemonstration fra Apple: Computerworld er blæst bagover af det termonukleare kraftværk i ny Macbook

Huaweis Kirin 9000 - der blev lanceret i efteråret - er også baseret på 5nm, mens selskaber som AMD og Qualcomm primært stadig bygger chip med 7nm-produktionsmetoden.

Intel er her langt bagefter. Verdens engang absolut førende chip-producent ventes først at kunne være klar med 7nm i 2023.

Intel anvender i dag primært 10nm og 14nm produktionsmetoder. Dog har Intels chip større transistor-tæthed end chip fra rivalerne, så tallene kan ikke sammenlignes direkte.

Taiwanske TSMC forventer at være klar med 3nm og 4nm engang til næste år.

Læs også:

Fremtiden har aldrig set mere usikker ud for Intel: Her er det, der kan redde – og dødsdømme chip-kæmpen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS